28 Şubat davasında sürpriz

28 Şubat sürecine en sert tepkileri veren, kitaplar yazan Refahyol'ın Adalet Bakanı Şevket Kazan, 28 Şubat sanığı askerlerden şikayetçi olmadı.

28 Şubat davasında sürpriz

SÖZCÜ ANKARA- Çevik Bir teşekkür etti. Refah–Yol hükümetinin Adalet Bakanı Şevket Kazan, kendi hükümetlerine yönelik darbe girişiminde bulunulduğu iddiasıyla yargılanan sanıklardan şikayetçi olmadı. Kazan, ”Hayatımın en zor kararı ama gelinen noktada her insanda vicdan var. Bende de var onun için şikayetçi değilim” dedi. Kazan’ın sözleri salonundaki bazı izleyicilerin tepkisine neden oldu.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tanıklık yapan Kazan, “Keşke olmasaydı, buradaki isimler arasında değerli arkadaşlarım var” dedi. Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar’ın, “O dönemde size doğrudan bir tehdit var mıydı, şikayetçi misiniz” şeklindeki sorusuna da “Hayır, doğrudan bir tehdit gelmedi. Hayatımın en zor kararı bu dosyada şikayetçi olmak. Adalet Bakanlığında adaleti gerçekleştirdim. Hiçbir zaman varlık peşinde koşmadım. Tek iftiharım şudur. Evimden çıkar camiye giderim. Camiye giderken arkamdan konuşurlar. Bu adam doğru adam derler. Bu bana yeter, şikayetçi değilim” yanıtını verdi.

AVUKATI ISRAR ETTİ

Kazan'ın avukatı İsmail Aydos da, müvekkilinin daha önce mahkemeye sunduğu dilekçede şikayetçi olduğunu belirterek “Şimdi duygusal bir ortam var. Biraz da yoruldu. Bu nedenle bu hususun tekrar sorulmasını talep ediyorum” dedi.

Mahkeme Başkanı Şingar, Kazan'a tekrar şikayetçi olup olmadığını” sorunca Kazan, “Savcılıkta şikayetçi olduğumu ifade etmiştim. Ama gelinen noktada her insanda vicdan var. Bende de var onun için şikayetçi değilim.” dedi.

ÇEVİK BİR TEŞEKKÜR ETTİ

Kazan'ın bu ifadesi salondaki bazı izleyicilerin tepkisine neden olurken, sanıklardan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, söz alarak teşekkür etti ve “Şevket Kazan ile yakın ilişkim oldu. Kendilerine saygı sunuyorum” dedi. Sanıklardan Köksal Karabay da Kazan’a teşekkür etti. Kazan, duruşma salonundan ayrılırken, bir çok sanıkla tokalaşarak, vedalaştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...