Mega Şehir projesine ilk yorum!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adıyaman'da vatandaşlara seslendi.

Mega Şehir projesine ilk yorum!

Erdoğan konuşmasında CHP’nin bugün açıkladığı Merkez Şehir projesini eleştirerek, “Asgari ücreti açık artırmaya çıkardılar. Şimdi de Merkez Şehir kuracaklarmış… Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri işte Nissibi Köprüsü. Bu kadar… Biz eserlerle konuşuyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin gönül dünyasında Adıyaman’la Şumlu’nun adı yan yana yazılıdır. Bugün Adıyaman’la Şumlu’nun adını yan yana yazdıran işte bu bağı koparmak için çalışanlar var. Ama başaramayacaklar, diğer 80 vilayetimizle birlikte ben Adıyaman’ın da buna izin vermeyeceğini inanıyorum” dedi.

Adıyaman’da Hükümet Meydanı’nda düzenlene toplu açılış töreninde Erdoğan vatandaşları, “Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Kardeşliğin, dostluğun Adıyaman’ın mahallelerindeki, köylerindeki kardeşlerime sevgilerimi iletiyorum” şeklinde selamladı.

Konuşmasına Adıyamanlı müfessir Mustafa Hayri Efendi’yi anarak başlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Burada Adıyamanlı büyük müfessir merhum Mustafa Hayri Efendi’nin hatırasını yad ediyorum. Mustafa Hayri Efendi sadece büyük bir müfessir değil, aynı zamanda gazadan gazaya koşmuş, esir düşmüş, gazi olmuş bir mücahittir. Çanakkale’de savaşan, Kut-ül Ammare’de savaşıp esir düşen, esarette Bulgaristan’daki kardeşleri ile kader arkadaşı olup, Şumlu’da, Sofya’da müderrislik yapan Mustafa Hayri Efendi’den Allah razı olsun. Onun hikayesi milletimizin hikayesidir.”

”Bu bağı koparmak için çalışanlar var”

“Milletimizin gönül dünyasında Adıyaman’la Şumlu’nun adı yan yana yazılıdır” diyen Erdoğan “Bugün Adıyaman’la Şumlu’nun adını yan yana yazdıran işte bu bağı koparmak için çalışanlar var. Ama başaramayacaklar, diğer 80 vilayetimizle birlikte ben Adıyaman’ın da buna izin vermeyeceğini inanıyorum. Bu mübarek toprakların feyzi gelecekte de ülkemizin ve milletimizin önünü aydınlatmaya inşallah yetecektir” diye konuştu.

Adıyaman’dan önce Sincik’te olduğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sincik, bu kardeşinize yüzde 96 ile sahip çıktı ve Türkiye’de 1 numara oldu. ‘İlk fırsatta inşallah Sincik’i ziyaret edeceğim’, demiştim, nasip bugüneymiş. Ziyareti gerçekleştirdik. Oradaki kardeşlerimize hem şükranlarımızı ifade ettik hem de hasbihal ettik. Adeta aynen böyle büyük bir açılış yaptık. Orada da 140 trilyonluk hizmetlerin açılışını yaptık. 10 Ağustos seçimlerinde Adıyaman aslında tüm ilçeleriyle destan yazdı. Sincik yüzde 96 ile Adıyaman ve Türkiye’de, Gerger yüzde 85 ile Samsat yüzde 83 ile Kahta yüzde 81 ile teveccühlerini rekor kırarak ortaya koydu.”

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Adıyaman genelindeki desteğin büyük olduğunu söyleyen Erdoğan,”İnşallah sizlerin bu güveninize itimadınıza layık olmaya çalışacağım” dedi.

Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsü

Sincik’ten sonra Nissibi Köprüsü’nün açılışını yaptıklarına işaret eden Erdoğan, Atatürk Barajı yapılınca Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır yolunun sıkıntı oluşturmaya başladığını, Adıyaman-Diyarbakır’ın 150 kilometrelik mesafesinin uzadığını ifade etti.

Erdoğan, feribotla yapılan ulaşımın ise sınırlı ve sıkıntılı olduğunu söyledi.

Nissibi Köprüsü’nün, 610 metre uzunluğu, 400 metre açıklığı, 96 metre yüksekliği ile Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsü olduğunu bildiren Erdoğan, bu köprünün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapıldıktan sonra 4, İzmit Körfezi köprüsü yapıldıktan sonra 5 olacağını bildirdi.

“Adıyaman’a böyle bir köprü yakışırdı” ifadesini kullanan Erdoğan, Nissibi Köprüsü’nün Adıyaman’ın gelişimi ve dönüşümü için önemli bir eser olacağının söyledi.

Erdoğan, 90 trilyonluk yatırım olan köprünün, ülkeye ve bölgeye hayırlı olmasını dileyerek, Nissibi köprüsü’nün yanı sıra 480 trilyonu kamu, 280 trilyonu özel sektör olmak üzere toplam 760 trilyon liralık eser ve hizmetin toplu açılışını yaptıklarını anlattı.

Eğitimde 103 trilyonluk yatırım bedelli 60 ayrı eserin Adıyaman’a kazandırıldığını söyleyen Erdoğan, Fatih Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi, Kahta Kız İmam Hatip Lisesi, Besni Endüstri Meslek Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gölbaşı İmam Hatip Lisesi, Kahta Ebu Sadık Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ataköy Çok Programlı Lisesi, 200 kişilik pansiyonlu Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesinin de yer aldığı kaydetti.

Erdoğan, Kredi ve Yurtlar Kurumunun 512 kişi kapasiteli yeni bir yurdu, Gençlik ve Spor Bakanlığının ise Gerger Spor Salonunu, 5 futbol sahasını, su sporları merkezi ve atış poligonunu tamamladığını belirtti.

Sağlık Bakanlığının yatırımlarıyla ilgili olarak Erdoğan, “89 trilyonluk 400 yataklı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesini hamdolsun tamamladık ve bugün hizmete açıyoruz. Ne diye çıktık yola? Ne dedik biz? Kanuni’nin torunuyuz” diye konuştu.

Erdoğan Kanuni Sultan Süleyman’ın, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya, devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” dizesini okudu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...