Reklamsız Sözcü

ABD Dışişleri’ne Bilal Erdoğan sorusu!

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Erdoğan ve ailesinin IŞİD ile kaçak petrol ticareti yaptığına ilişkin herhangi bir kanıt yok" açıklaması yaptı.

android-time 16:21
ABD Dışişleri’ne Bilal Erdoğan sorusu!
ABD Dışişleri Bakanlığı, "Erdoğan ve ailesinin IŞİD ile kaçak petrol ticareti yaptığına ilişkin herhangi bir kanıt yok" açıklaması yaptı.

Yapılan açıklama sırasında ABD’li bir gazeteci, Bakanlık Sözcü Yardımcısı Mark Toner’e, “Erdoğan ve ailesi ile ilgili sözlerinizi desteklemek için elinizde hiç kanıt var mı? Çünkü oğlu hayatında hiç çalışmamış ama milyarder birisi”  şeklinde bir soru yöneltti. 

Foto: Depophotos

Erdoğan ya da ailesinin, IŞİD ile ortaklaşa petrol kaçakçılığı yaptığı iddialarını direkt olarak reddettiklerini belirten Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner’e,  “Erdoğan ve ailesi ile ilgili sözlerinizi desteklemek için elinizde hiç kanıt var mı? Çünkü oğlu hayatında hiç çalışmamış ama milyarder birisi” diyen gazeteciye, Erdoğan ve ailesinin IŞİD ile kaçak petrol ticareti yaptığına ilişkin de herhangi bir kanıt bulunmadığı yanıtını verdi. Toner, “Ortaya atılan bir sürü iddia var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, IŞİD ile petrol kaçakçılığı yaptığı iddialarına dün de yanıt verdim. Bizim elimizde hiç bir kanıt yok. Durum bu. Biz bu iddiaları direkt olarak reddediyoruz. Dürüstçe söylemek gerekirse, aileye yöneltilen bazı iddiaları sorguluyoruz” dedi.

Basın toplantısında gazetecinin “Bize, onları suçlayan Rusya olduğu için, onları savunmak durumunda kalıyorsunuz” gibi geliyor sözlerine de karşılık veren Mark Toner, “Türkiye’nin, Rus uçağını vurarak düşürmesinin ardından Rusya, Türkiye’nin İŞİD ile suç ortaklığı iddiaları ortaya atmaya başladı. Biz Türkiye ile yapıcı ve verimli bir biçimde çalışıyoruz. Bize, İncirlik Üssü’nün kullanımını verdiler. Suriye ile hala açık olan 98 kilometrelik sınırı kapatmak için bizle birlikte çalışıyorlar. Üstesinden gelinmesi gereken sorunlar yok demek değil bu, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı savaşan güçler için hepimizin yapabileceği başka şeyler yok demek değil. Ama, Türkiye’nin, IŞİD ile işbirliği içinde olduğunu, birlikte çalıştıklarını öne sürmek iddiaların dayanağı olmadığını düşünüyoruz” dedi. DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:3304.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more