Sözcü Plus Giriş

ABD: YPG’yi terör örgütü olarak görmüyoruz

ABD Dışişleri sözcüsü, PKK'nın Suriye PYD'nin askeri kanadı YPG'yi terörist örgüt olarak görmediklerini ilan etti.

09:34 -
ABD: YPG’yi terör örgütü olarak görmüyoruz

Foto: DHA

“YPG’yi terör örgütü olarak görmüyoruz…” Bu sözler ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’e ait. Kirby, Washington’da düzenlediği basın toplantısında Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kirby “Türk hükümeti, YPG’yi terörist örgüt olarak görüyor. ABD yönetimi ise YPG’ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz” şeklindeki bir soruya “Biz YPG’yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz. Suriye’de, IŞİD’e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. IŞİD karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, başarılı da olabilirler, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil.” dedi.

 

Foto: Reuters – PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’ye ABD’nin eğitim ve silah desteği verdiği sık sık dünya kamuoyunun gündemine geliyordu.

“TÜRKİYE’Yİ TAKDİR EDİYORUZ AMA…”

Kirby, Türkiye’nin, YPG’ye ilişkin endişelerini ‘anladıklarını’ belirten Kirby, “Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve IŞİD’e karşı direk olarak verdiği mücadeleyi  takdir ediyoruz” diye konuştu.

RUSYA ENDİŞESİ!

John Kirby, Suriye’de askeri yığınak yapmayı sürdürmekte olan Rusya’nın bu tavrından endişe duyduklarını belirterek, Rusya’nın IŞİD ile mücadele için yığınak yaptığını söylemesine karşın bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmediklerini de aktardı. (DHA)

Der Spiegel, PKK ile görüştü

Der Spiegel, PKK ile görüştü

ABD'den PYD itirafı

ABD’den PYD itirafı

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:43 22.09.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more