Sözcü Plus Giriş

Abdullah Gül’den Davutoğlu’na cevap

Davutoğlu'nun Pensilvanya'da Gülen ile görüşmesi konusunda "Zihnim Berrak. Abdullah Gül'ü bilgilendirdim" açıklamasına Abdullah Gül'den yine yalanlama geldi

Güncellenme: 12:20, 05/05/2015
Abdullah Gül’den Davutoğlu’na cevap

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Pensilvanya'da Fethullah Gülen'le görüşmesiyle ilgili “Ben oraya dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'nın onayıyla gittim” demişti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de “O beyanın benimle ilgili kısmı yanlış; ben sonradan öğrendim” düzeltmesini yapmıştı. Habertürk Gazetesi yazarı Fehmi Koru, bugün köşesinde Abdullah Gül’le bu konudaki görüşmesini yazdı. Koru’nun köşesinde yer alan bilgilere göre Gül, Davutoğlu'nun Pensilvanya’ya gitmesini gereksiz bulduğu için kızmış ve kızgınlığını ilk görüştüğü bazı siyasilerle de paylaşmış.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Pensilvanya ziyareti öncesi Abdullah Gül bilgilendirildi” sözlerini yalanlaması sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan konu ile ilgili açıklama gelmiş, Davutoğlu, “Zihnim Berrak. Abdullah Gül’ü bilgilendirdim” açıklaması yapmıştı.

Habertürk yazarı Fehmi Koru, konu ile iglili Abdullah Gül ile görüşmesini köşesine taşıdı. Yazıda Gül, konu ile ilgili kendisinin de zihninin berrak olduğunu ifade ederek konu ile iglili ısrarını sürdürdü.

İŞTE FEHMİ KORU’NUN KONU İLE İLGİLİ YAZISI

Abdullah Gül'ün hoşnutsuzluğu, telefondaki sesine de yansıyordu. “Benim de zihnim berrak; ayrıca konu hakkında önceden haberdar edilmediğim için, öğrendiğimde duyduğum ve etrafımla da paylaştığım rahatsızlık yüzünden de unutmam mümkün değil” dedi.

Konuyu anladınız sanırım. Başbakan Ahmet Davutoğlu, kendisinin Pennsylvania'ya kadar gidip Fethullah Gülen'le görüşmesini kalemlerine dolayanlara cevap olarak, “Ben oraya dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ının onayıyla gittim” demişti de, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “O beyanın benimle ilgili kısmı yanlış; ben sonradan öğrendim” düzeltmesini yapmıştı.

Başbakan Davutoğlu ise Cumhurbaşkanı Gül'ün gidişten haberi olduğuna emin; zihninin berrak olduğunu özellikle belirterek, “Hiçbir görüşmeyi devlet kaydı dışında yapmadım” deme ihtiyacı duydu.

Ne oluyor?

Merak edip konuşmacılarından olduğu “3. Küresel Açık Toplumlar Forumu” toplantısı için gittiği Bakü'den henüz dönmüş olan 11. Cumhurbaşkanı Gül ile görüştüm. Konunun bu noktaya varmasından müthiş rahatsızdı. Bana şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Zirvesi için New York'a gittiğimizde gerçekleşmiş bu görüşme. Dışişleri Bakanı olarak Ahmet Davutoğlu da BM'deydi. Ben oradan erken döndüm. Döndükten bir hafta kadar sonra, geride bıraktığımız heyetten geçici olarak Cumhurbaşkanlığı'nda görevli biri, gidişin bilgisini benimle paylaştı.”

Davutoğlu'nun Pennsylvania'ya gitmesini gereksiz bulduğu için kızmış ve kızgınlığını ilk görüştüğü bazı siyasilerle de paylaşmış Cumhurbaşkanı Gül…

Giderken yanında Köşk'te görevli biri bulunduğu için Cumhurbaşkanı Gül'ün haberi olduğunu düşünüyor olabilir Başbakan Davutoğlu.

Ama Gül'ün kendisinin önceden haberi yokmuş işte…

New York'ta BM Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Gül'ü izleyen gazeteciler arasındaydım. Gül, her gezisinde olduğu gibi, New York'ta da yanında götürdüğü gazetecilerle her gün bir araya geliyor ve programıyla ilgili açıklamalar yapıyordu. Tabii, kendisine yöneltilen soruları da cevaplayarak…

Etraftan duyulanlar bile kendisine soru olarak yöneltiliyordu.

Orada bulunduğumuz süre içerisinde Davutoğlu'nun Pennsylvania'ya gittiği veya gideceği yönünde hiçbir bilgiye sahip olmadık.

Yayınlanma Tarihi:10:45,