Reklamsız Sözcü

Ahıska Türkünün sevdası: Türkiye`ye gitsem, o gün ölsem

Ahıska Türkünün sevdası: Türkiye`ye gitsem, o gün ölsem

android-time 11:04
Ahıska Türkünün sevdası: Türkiye`ye gitsem, o gün ölsem
Ahıska Türkünün sevdası: Türkiye`ye gitsem, o gün ölsem

Recep DEMİRCİERZİNCAN, (DHA) – UKRAYNA`dan Erzincan`a getirilen ve Üzümlü İlçesi`nde TOKİ tarafından yaptırılan dubleks konutlara yerleştirilen 116 aileden oluşan 466 Ahıska Türkü, yeni hayatlarına çabuk alıştı. Türkiye`ye 71 yıl hasret kaldıkları anlatan 43 yaşındaki evli ve 3 çocuk annesi Kebire Rızaoğlu, `Rahmetli babam da derdi ki `Türkiye`ye gitsem, o gün ölsem.` Onlar gelemedi ama biz ulaştık. Kızım Tıp Fakültesi`nde okuduğu için 6 ay sonra gelecek. Onunla vatanımızda kucaklaşacağım` dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Mart ayında Ukrayna`ya yaptığı ziyaretin ardından Türkiye`ye getirilmesi kararlaştırılan Ahıskalı Türkler, 26 Aralık Cuma günü uçakla Erzincan`a getirildi. İki kafile halinde getirilen 347 soydaş, kente 17 kilometre uzaklıktaki Üzümlü İlçesinde TOKİ tarafından yaptırılan dubleks evlere yerleştirildi. Bursa`da geçici olarak barındırılan 119 Ahıska Türkü`nün de 27 Aralık günü Üzümlü`ye nakledilmesiyle sayıları 466`ya ulaşan Ahıska Türkleri, anavatana ısınmaya çalışıyor. Üzümlü halkı, Ahıskalılara `hoş geldiniz` ziyareti başlatırken, esnaf da ailelere verilmek üzere gıda ve meyve yardımında bulundu. Aileler sağlık merkezinde, tek tek sağlık kontrolünden geçirildi.

Ukrayna`nın Donetsk şehrinde, yaşanan savaştan dolayı çok zor günler yaşadıklarını anlatan evli ve 3 çocuk annesi Nergiz Mamedova, orada çiftçilikle uğraştıklarını belirtti. İki yıldır savaş nedeni ile çalışamadıklarını ifade eden Mamedova, `Şimdi vatanımıza geldik, çok mutluyuz. Dedelerimize, ninelerimize nasip olmadı ama bize nasip oldu. Evler çok güzel, her şey var, çok heyecanlıyız` diye konuştu.

`KIZIMIN HASRETİ VAR`

43 yaşındaki evli 3 çocuk annesi Kebire Rızaoğlu ise Özbekistan`da yaşarken, Ukrayna`ya sürgün olduklarını belirtti. Ukrayna`da, kendilerine iyi davranıldığını dile getiren Rızaoğlu, duygularını şöyle dile getirdi:

`2014 yılına kadar her şey iyi gidiyordu. Mart ayında Rusya ile başlayan savaşın ardından her şey kötü gitmeye başladı. Çalıştığımız yerler bombalandı. Türkiye`ye gelmeyi çok istiyordum. Rahmetli babam derdi ki `Türkiye`ye gitsem o gün ölsem.` Onlar gelemedi ama biz ulaştık. Anavatan`da olmaktan çok mutluyuz. Büyük kızım Tıp Fakültesinde okuduğu için gelemedi. inşallah o da 6 ay sonra yanımıza gelecek. Onunla vatanımızda kucaklaşacağım. Şu an sadece onun hasreti var.`

VALİ KAHRAMAN HER GÜN ZİYARET EDİYOR

Vali Süleyman Kahraman, Ahıska Türklerinin yerleştirilmelerinin ardından her gün Üzümlü`ye giderek aileleri ziyaret ediyor ve ihtiyaçları yerinde tespit ediyor. Ahıska Türkleri gelmeden önce kalacakları evleri hazırladıklarını vurgulayan Vali Kahraman, ailelerin sağlık kontrollerinden geçirildiğini, çocukların eğitim durumlarını tespit ettiklerini söyledi. Ukrayna`dan zaman içerisinde 2 bin 700 Ahıska Türkünün getirileceğine dikkati çeken Vali Kahraman, `Evlerin etrafında çevre düzenlemesi yapıyoruz. Kaymakamlık tarafından ailelere parasal yardımda bulunuldu ve alışveriş yaptırıldı. Ayrıca ilçe halkı ile kaynaşmalarını sağlıyoruz` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-Erzincan – Recep DEMİRCİ
2015-12-30 10:58:22

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more