Reklamsız Sözcü

Akit TV “Zulüm 1938’de son buldu” altyazısı için savcılığa ifade verdi

Akit TV yetkililerinin 10 Kasım günü Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili “Zulüm 1938’de son buldu” altyazısı sonrası savcılığa ifade verdiği ortaya çıktı.

android-time 21:28
Akit TV “Zulüm 1938’de son buldu” altyazısı için savcılığa ifade verdi
Akit TV yetkililerinin 10 Kasım günü Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili “Zulüm 1938’de son buldu” altyazısı sonrası savcılığa ifade verdiği ortaya çıktı.

Oda TV’de yer alan bir habere göre, bir Akit TV yetkilisinin olayla ilgili savcılıkta verdiği ifadede, Mustafa Kemal Atatürk’ün son yıllarında hastalığından dolayı çok acı çektiğini, bu hastalıkların 1938’e kadar sürdüğünü, söz konusu altyazıyı da bu nedenle yazdıklarını söylediği öğrenildi.

İŞTE O İFADE

Dirlig.org’un haberine göre altyazı ile ilgili ifade veren Akit TV yetkilisi, “Mustafa Kemal Atatürk 1935 yılında elim bir hastalığa yakalanmıştı. Kendisinin Türk doktorlara emanet edilmesini istedi fakat Atatürk'ü tedavi eden 5 doktordan 3'ü Fransızdı. Atatürk'ün hastalığı önce ‘sarılık' olarak teşhis edildi ve bu hastalık zamanla kendini ‘siroz' hastalığına çevirdi. Atatürk, 1935'ten 1938'e kadar bu hastalıklarla boğuştu. Özellikle son zamanlarında hastalığı iyice arttı ve yataktan kalkamaz hale geldi. Biz bu altyazıyı verirken, bu zulmün bittiğini kastetmiştik” sözleriyle kanalı savundu.

RTÜK de, 10 Kasım'da yapılan bu yayın için Akit’e ceza vermişti. Akit TV, tekrarı halinde lisans iptal ile karşı karşıya gelecek.

NE OLMUŞTU

10 Kasım’dan bir gün sonra RTÜK AKİT TV’ye ceza kesmişti. Akit TV’nin bu davranışı tekrarı halinde lisans iptal ile karşı karşıya geleceği belirtilmişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıldönümü olan 10 Kasım’ı televizyon ekranına “Zulüm 1938’de son buldu” alt yazısıyla taşıyan Akit TV’ye devletin varlık ve bağımsızlığına, bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yaptığını, toplumun milli ve manevi değerlerini zedelediği gerekçesiyle para cezası vermişti. AKİT TV’nin benzer bir yayın yapması halinde bu kez yayın lisansını iptali ile karşı karşıya kalacağı bildirilmişti. Karar oy birliği ile alınmıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more