AKP, AYM’ye hala güvenmiyor

13 üyeyi Gül, Erdoğan ve AKP belirleyip çoğunluğu sağladılar. Ama hala ‘’Anayasa Mahkemesine güvenmiyoruz’’ diyorlar!

AKP, AYM’ye hala güvenmiyor

Asuman ARANCA / ANKARA

AKP, Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştirip çoğunluğu elde etmesine rağmen hala ‘'Anayasa Mahkemesine güvenmiyoruz'' diyor. İktidar, üye sayısını 17'ye çıkardı. 13 üyeyi Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve AKP belirledi.

Bir üyeliğin boş bulunduğu Anayasa Mahkemesinde 13'e 3'lük bir yapı olmasına rağmen, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun dün parti kongresinde yaptığı konuşma şaşırttı. Müezzinoğlu, AKP Kırklareli Kadın Kolları 4. Olağan Kongresinde ‘'Zaman zaman diyoruz ki, biz Anayasa Mahkemesi'ne güvenmiyoruz. Evet güvenmiyoruz. Millete zulmeden haktan hukuktan yana olmayan, insan haklarını ikinci plana atan anlayışa asla güvenmiyoruz. Bizim güvendiğimiz bir yer var milli irade” dedi.

KİM KİMİ SEÇMİŞTİ?

Anayasa Mahkemesinde 17 üye bulunuyor. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın seçtiği Haşim Kılıç'ın emekliye ayrılmasıyla birlikte bu sayı 16'ya düştü. 16 üyeden 10'unu eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3'ünü önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ikisini AKP oyları ile TBMM ve birini de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçti. Böylelikle 16 üyeden 13'ü bu iktidar döneminde belirlendi. 16 üyenin seçim süreci şöyle:

ABDULLAH GÜL'ÜN SEÇTİKLERİ:

Hasan Tahsin Gökcan, Muhammed Emin Kuz, Zühtü Arslan (Başkan), Muammer Topal, Erdal Tercan, Burhan Üstün, Alparslan Altan, Nuri Necipoğlu, Engin Yıldırım, Recep Kömürcü

AHMET NECDET SEZER'İN SEÇTİKLERİ:

Osman Paksüt, Serruh Kaleli, Serdar Özgüldür

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN SEÇTİĞİ:

Kadir Özkaya

TBMM'DE AKP OYLARI İLE SEÇİLENLER:

Hicabi Dursun, Mümtaz Akıncı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...