Sözcü Plus Giriş

AKP bütçeden beş ayda harcadığı para şaşırttı!

AKP hükümeti, 2015 bütçesinden Başbakanlık’a ayrılan ödeneği ilk beş ayda bitirdi. İşte AKP hükümetinin harcadığı para…

18:43 -
AKP bütçeden beş ayda harcadığı para şaşırttı!

929 milyon liralık yıllık bütçenin 839 milyonu seçim öncesi harcandı. Giderlerin dörtte üçünü, 628 milyon liraya yükselen örtülü ödenek harcamaları oluşturdu. Böyle devam ederse yıl sonunda bütçeden ödenecek para 2 milyar lirayı bulacak.

Birçok bakanlık ile kamu kurum ve kuruluşu Bütçeden ayrılan ödeneğe uygun harcama yaparken Başbakanlık bütçesi beş ayda bitti. Örtülü ödenekteki rekor harcamayla gündeme gelen Başbakanlık, yıllık ödeneğin yüzde 90'ını mayıs itibarıyla tüketti. Maliye'nin açıkladığı bütçe istatistiklerine göre, 2015 ödeneği 929 milyon lira olan Başbakanlık, seçim öncesini kapsayan ilk beş ayda 839 milyon lira harcadı. Başbakanlık, geçen yıl da 2 milyar 310 milyon liralık giderle kendine ayrılan 933 milyonluk ödeneği yüzde 150 oranında aşmıştı. Rekor farkın Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Erdoğan'a alınan uçağa gittiği ortaya çıkmıştı.

Başbakanlık bütçesinde en yüksek pay ise nereye harcandığı bilinmeyen örtülü ödeneğe ait. ‘Gizli hizmet giderleri' adıyla gösterilen harcamalarda büyük artış yaşanıyor. 2014'ün ilk 5 ayında 425 milyon lira olan giderler bu yılın aynı döneminde 628 milyona yükseldi. AKP iktidarlarındaki toplam harcama, 8 milyar TL'ye yaklaştı. Önceki başbakanlar Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit, görev yaptıkları 10 yılda sadece 312 milyon TL kullandı.

Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı bütçe istatistiklerinde hangi kurumun ne kadar harcama yaptığına yönelik veriler de ayrıntılı olarak yer aldı. Aralarında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıkların da bulunduğu genel bütçeli idarelerin 2015 yılı toplam başlangıç ödeneği 464 milyar 163 milyon 399 bin liraydı. Ocak-mayıs arasını kapsayan ilk 5 ayda bu ödenekten yapılan toplam harcama 192 milyar 865 milyon 931 bin lira oldu.

Birçok kurum başlangıç ödeneğine uygun harcama yaparken Başbakanlık'ın bütçesinde olağanüstü sapma dikkat çekti. Başbakanlık için 2015 bütçesinden ayrılan ödenek 929 milyon 119 milyon liraydı. Ancak henüz yılın yarısı bile dolmadan bu rakama çok yakın miktarda harcama yapıldı. Başbakanlık ocak ayında 120 milyon 209 bin, şubatta 340 milyon 481 bin, martta 155 milyon 628 bin, nisanda 32 milyon 88 bin ve mayıs ayında 191 milyon 224 bin lira harcama yaptı. Başbakanlık'ın ocak-mayıs arası toplam harcama miktarı ise 839 milyon 630 bin lira oldu. Başbakanlık'ın internet sitesinde yayınlanan aylık mali tablolara göre Başbakanlık bütçesinden yapılan harcamaların dörtte üçünü örtülü ödenek harcamaları oluşturuyor. Vatandaştan toplanan vergilerden oluşan genel bütçe gelirlerinden finanse edilen Başbakanlık'a ait örtülü ödenek harcamaları yıllardır tartışma konusu. Nereye harcandığını Başbakan ve bir iki bürokratın dışında kimsenin bilmediği örtülü ödenek harcamalarındaki artışlar muhalefet tarafından Meclis'te sık sık gündeme getiriliyor. Geçtiğimiz aylarda Meclis'teki bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 11 yıllık başbakanlığı süresinde örtülü ödenekten toplam 6 milyar 424 milyon lira harcama yaptığına dikkat çekmişlerdi. CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, önceki başbakanlar Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit'in görev yaptıkları 10 yıllık dönemde sadece 312 milyon TL örtülü ödenek kullandıkları bilgisini vermiş ve “20,5 kat fazla yapılan örtülü ödeneği nasıl açıklayacağız?” diye sormuştu. Örtülü ödenek yasada “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleriyle devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet ve hükümet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık bütçelerine konulan ödenek' olarak tanımlanıyor. Başbakanlık'ın örtülü ödenekten sonBaşbakanlık neredeyse her yıl ödeneğinin çok üzerinde harcama yapıyor. Kurum, bütçeden 769 milyon lira ödenek aldığı 2013 yılında 1 milyar 177 milyon lira harcama yaptı. Geçen yıl ise ödeneği 933 milyon lira iken 2 milyar 310 milyon lira harcama yaptı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more