Sözcü Plus Giriş

AKP, cami skandalının üzerini örttü!

ABD askerlerinin İncirlik Hava Üssü’ndeki camide 2012 yılı yılbaşı gecesi içki içip Kur’an-ı Kerim’i parçalaması rezaletinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Güncellenme: 11:29, 19/03/2015
AKP, cami skandalının üzerini örttü!

Kamil ELİBOL / ANKARA

MHP'li vekil Erkan Akçay'ın Meclis'e taşıdığı skandalın ardından 26 ay geçmesine karşın ABD'li askerler için hiç bir yasal işlem yapılmadı.

MÜFTÜ YALANLADI

Olayın yaşandığı dönemde Başbakan Yardımcısı olan Bekir Bozdağ 1 Temmuz 2013'de Manisa Milletvekili Erkan Akçay'a gönderdiği yanıtta, “31 Aralık 2012 tarihinde yılbaşı günü Adana İli Sarıçam İlçesi İncirlik Hava Üssü'nde bulunan camide meydana gelen müessif olay üzerine Adana Müftülüğü gerekli araştırma ve soruşturmayı zamanında yapmıştır” dedi.

SORUŞTURMA YAPMADIK

SÖZCÜ'nün konuştuğu Adana Müftüsü Arif Gökçe ise, İncirlik Üssü'ndeki camide yaşanan hadiseyi basından öğrendiklerini belirterek, “Konu hakkında biz değil Valilik inceleme başlattı. Valilik ya da Savcılık'tan inceleme ve ya soruşturmaya ilişkin bize herhangi bir bilgi ulaşmadı. Zaten o cami ile 1994'den sonra bağımız kalmadı” dedi.

İMAMI TAYİN ETTİK

Müftü Gökçe, Üs'teki camide görev yapan imam Sami Çakmak'ın 26 Temmuz 1994'de kadrosunun iptal edilerek PTT Evleri camisine tayin edildiğini de söyledi. Üs'te 20-30 kişilik bir odanın cami olarak düzenlendiğini anlatan Gökçe, “Burayı normal bir cami olarak düşünmeyin. Minaresi bile yok. Oda şeklinde bir cami. Zaten bizlerin giriş-çıkışına yasak olduğu için soruşturma yetkimiz bulunmuyor” diye konuştu.

CONİLER CEZASIZ KALDI

MHP'li Akçay, ayakkabıları ile İncirlik Hava Üssü Camii'ne girip içerisinde içki içen ve Kur'an-ı Kerim'i yırtan ABD'li askerlerle ilgili Savcılıkça açılan bir soruşturma olmadığını iddia etti. Akçay, “Camimizde İslam dinine saygısızlık yapan coniler cezasız kaldı. Her konuda ahkam kesen AKP hükümeti neden bu olayın üstüne gidemedi? O dönem Başbakan sıfatıyla Gezi eylemcilerine söylemedik lafı bırakmayan Tayyip Erdoğan ABD askerlerine karşı neden sesini çıkaramadı” diye sordu.