AKP, kelle koparacak!

CHP'li Celal Dinçer, yeni İç Güvenlik Paketi'yle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKP, kelle koparacak!

Kamil ELİBOL / ANKARA

CHP İstanbul milletvekili Celal Dinçer, İç Güvenlik Paketi'ne eklenen 126'ıncı madde ile 2.3 milyon devlet memurunun iş güvencesinin ortadan kalkacağını iddia ederek AKP Hükümetinin kendisine “biat” etmeyen ya da muhalif gördüğü her düzeydeki devlet memurunun “kellesini” kopartacağını ileri sürdü.

İç Güvenlik Paketi'nde 'kılıç mesafesi'İç Güvenlik Paketi’nde ‘kılıç mesafesi’

YASANIN İÇİNE GİZLEDİLER

Meclis İçişleri Komisyonu üyesi Dinçer,kavgalara sahne olan Polis Yasası'na “gizlendiğini” öne sürdüğü Devlet Memurlarının Yargılanmasını düzenleyen madde konusunda SÖZCÜ'ye önemli açıklamalar yaptı. Hükümetin kanunsuz, yanlış ya da keyfi emirlerini yerine getirmeyen evrak memurundan Vali'ye Müsteşar'a kadar herkesi müfettiş raporlarıyla görevden alacağını, meslekten atacağını ya da sürgün edeceğini belirten Dinçer şöyle konuştu:

“Ek birinci maddeye göre tüm müfettişler ve soruşturmacılar kusur işleseler, haksız fiillerle kin ve ya garezle dahil rapor tanzim etseler bile haklarında dava açılamayacak, yanlı raporlarından sorumlu olmayacaklar. Sadece kurum gerek görürse onlar hakkında para cezası verecek. Daha sonra kurum müfettişe ‘gidin şunun kellesini kopartın gelin' diyecek. Dünyanın hangi hukuk devletinde böyle bir uygulama görülmüştür? Tasarıya gizlenen bu madde ile müfettiş, soruşturmacı ve muhakkikler dokunulmazlık zırhına büründürülüyor”

SAHTE RAPORLARLA KELLE KOPARTMA

Hükümetin kanunsuz ve ya keyfi emirlerini uygulamayan her devlet memurunun üzerine bir müfettiş gönderileceğini savunan Dinçer, “O tetikçi müfettişler sahte raporlarla istedikleri memur aleyhine hiç yapmadıkları fiilleri yapmış gibi göstererek ya görevden alınmasını ya da meslekten atılmasını sağlayacak” dedi.

DEVRİM MUHAFIZLARI GİBİ BÜROKRASİ

Celal Dinçer, AKP hükümetinin kendisine yüzde yüz “sadık” tıpkı İran'daki Devrim Muhafızları gibi bir Polis Teşkilatı ile “özel” bürokrasisini yaratmak istediğini iddia etti. Bu düzenlemenin paketteki en tehlikeli maddelerden biri olduğunu kaydeden Dinçer şunları söyledi:

“Polis Yasası ile bu maddenin ne alakası var? Kendilerine bağlı, sadık bir bürokrasi oluşturmak için Devlet Memurları Kanunu'ndaki bu düzenlemeyi paketin içine gizlediler. Kendilerine muhalif ya da bağlı olmadıklarını gördükleri tüm devlet memurlarını görevden almak, meslekten atmak ve ya sürgün etmek için bu maddeyi silah olarak kullanacaklar. Yasa çıkarsa bu tasfiye operasyonuna önce Emniyet'ten başlayacaklar sonra tüm kurumlarda uygulayacaklar.

İTİBAR SUİKASTİ YAPACAKLAR

Partiye biat etmeyen devlet memurları görevden alma, atılma ya da sürgünle cezalandırılacak. Müfettiş herhangi bir memura gidip istediği gibi çamur atacak. Kin ve garezle tanzim edilecek raporlarla memurlara itibar ‘suikasti' düzenleyecekler. İtibarı sarsılan bir memur davayı kazansa bile eski görevine geri getirilmez. İstediğin devlet memurunu bitirmek için konulmuş bir madde. Hükümete biat etmeyen devlet memurlarını bundan sonra rahatlıkla temizleyip ayıklanacak ve kelleleri kopartılacak”

HSKY'DA AYNISINI YAPTILAR

Dinçer, hükümetin bunun ilk uygulamasını Ergenekon hakim ve savcılarına dönük gerçekleştirdiğini söyledi. Mehmet Haberal'ın Yargıtay'ca onanan tazminat davasını örnek gösteren Dinçer, “Hükümet yandaş hakim ve savcıları maşa gibi kullanmak için alel acele bir kanun çıkarttı. Şimdi benzerini müfettişler ve soruşturmacılara dönük yapıyor” diye konuştu.

YENİ KUMPASLAR YAŞANACAK

Koruma zırhına büründürülen hakim ve savcılarla Türk Ordusu'na aydınlara ve gazetecilere yönelik kumpas kurulduğunu kaydeden Dinçer, bu düzenleme ile hükümetin “özel yetkili müfettişler” ve “özel yetkili soruşturmacılar” ihdas ettiğini öne sürdü. Yargıda askerlere, aydınlara yapılan kıyımın sıradan devlet memurları ve amirlerine karşı yapılacağını belirten Dinçer şöyle dedi:

“Kısacası biat etmeyen bütün devlet memurlarına kıyım yapacaklar. Kendilerine mutlak sadık bir devlet memuru kadrosu oluşturmak istiyorlar. Bu çok tehlikeli bir madde. Bu yasanın içine gizlendiği için kamuoyunda hiç tartışılmadı. Tazminat ve ceza davaları zırhına büründürülen müfettişler eliyle bürokraside kelle koparma ve kıyım operasyonları icra edecekler”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...