Sözcü Plus Giriş

Emin ÖZGÖNÜL/ANKARA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Bu ülkede milli birliğimize kast edenlerle bir çözüm sürecini devam ettirmek, öyle zannediyorum ki mümkün değil” açıklaması, Ankara'da sürpriz bir gelişmeye neden oldu.

Erdoğan’ın Çin ziyareti öncesi yaptığı açıklamaların ardından MHP'den anında AKP'ye sıcak mesajlar gitmeye başladı ve CHP ile olmasa, AKP-MHP koalisyonu ihtimali doğdu. İkinci alternatif ise seçim şartı ile, AKP’li azınlık hükümetine MHP’nin dışarıdan desteği olarak gün yüzüne çıktı.

MHP'nin koalisyon için en önemli şartlarından biri olan ‘'Çözüm sürecinden tamamen vazgeçilmesi'' isteği Erdoğan'ın açıklaması ile yerine gelirken, Ankara kulislerinde ‘'Artık MHP'li bir koalisyon ihtimali de doğdu'' yorumları yapılıyor.

BEŞİR ATALAY'DAN İSTEDİ

AKP ile CHP arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmazsa, daha önce çok zor gibi görünen, AKP-MHP koalisyon modelinin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Son olarak AKP Genel Başkan yardımcısı Beşir Atalay da, ‘'Tabanımız MHP'li koalisyona daha sıcak'' biçiminde mesaj vermiş ve ‘'Tabanımızda daha çok MHP gibi çıkıyor, bazı araştırmalar var, ama bu biraz da görüşmelere bağlı'' diyerek CHP-AKP koalisyon temaslarının sonucunun beklendiğini ima etmişti.

ÇETİN'DEN SICAK MESAJ

Bu konuda Ankara'da sürpriz bir tavır da MHP kanadından gelen mesaj oldu. MHP'nin 2. adamı Teşkilattan sorumlu Genel Başkan yardımcısı Şevkat Çetin, ‘'Geçici AKP hükümetini bugüne kadar izlediği politikalardan vazgeçerek, MHP’nin dile getirdiği şekilde teröre karşı tavır almaya çalışması halinde destekleyeceğimiz bilinmelidir'' dedi.

Çetin, “Söz konusu olan vatanın ve milletin menfaatleri ise MHP, kendisi  iktidarda olsun ya da olmasın fikirlerinin uygulanmasından ancak memnuniyet duyar” ifadesini de kullandı. Çetin, ‘'MHP, Türk devletinin bekası, Türk vatanının ve milletinin bölünmezliği ve güvenliği için üzerine düşen  sorumlulukların farkında olduğunu her zaman göstermiştir ve şimdi de gereğini  yapmaya hazırdır'' dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli de bugüne kadarki açıklamalarında ‘'İhanet süreci'' olarak nitelediği ‘'Çözüm sürecinden vazgeçilmesi'' şartı ile ‘'O zaman sadece elimizi değil, gövdemizi de taşın altına koyarız'' demişti.

Demirtaş'tan Erdoğan'a hodri meydan!

Demirtaş’tan Erdoğan’a hodri meydan!

Erdoğan'dan flaş açıklama

Erdoğan’dan flaş açıklama

Yayınlanma Tarihi:14:52,