Sözcü Plus Giriş

 

TBMM Başkanlık Divanının oluşumu ile birlikte, RTÜK'te süresi dolan üyelerin yerine yapılacak seçim sonucu kuruldaki denge muhalefet lehine değişecek. RTÜK Başkanlığına da, muhalefet kontenjanından seçilen bir üyenin seçilmesi bekleniyor.

RTÜK'te mevcut üye dağılımı AKP 5, CHP 2, MHP 1, HDP 1 biçiminde bulunuyor. Seçim sonuçlarının ardından muhalefet RTÜK’te bir sandalye kazanırken AKP bir koltuk kaybetti. Böylelikle denge 5 muhalefet 4 AKP oldu.

RTÜK'te Başkan Davut Dursun ile AKP’li Hasan Tahsin Fendoğlu ve MHP’li Esat Çıplak’ın üyelikleri sona eriyor. Boşalan üç koltuk için TBMM'deki oylama ile seçim yapılacak.

KİM OTURACAK ?

Ancak ortaya çıkan seçim sonuçları AKP'den boşalan 2 koltuğa hangi partinin üye göndereceği tartışmasını  yarattı. Koltuk kavgası eşit sayıda milletvekili çıkaran HDP ile MHP arasında yaşanıyor. Bugüne kadar RTÜK üyeleri oy sayısına göre değil milletvekili sayısına göre belirlendi. Milletvekili dağılımına göre AKP’den boşalan bir koltuk muhalefete geçiyor.

MHP aldığı oyun HDP’den fazla olduğu gerekçesiyle RTÜK’e MHP’li bir üyenin seçilmesi gerektiğini savunuyor ve kura yöntemine karşı çıkıyor. Konu TBMM Danışma Kurulu’nda tartışıldı. Eğilimin kura çekme yöntemiyle aday belirlenmesi yönünde olduğu kaydedildi. Kura sonucu RTÜK’e MHP’li mi yoksa HDP’li üyenin seçileceği belirlenmiş olacak. Önümüzdeki Salı günü RTÜK seçiminin yapılması bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi:19:05,