Sözcü Plus Giriş

Foto: Depophotos

Tek başına iktidar olacak milletvekili çoğunluğunu sağlayamadığı için 7 Haziran seçiminin sonuçlarını beğenmeyen ve 1 Kasım'da tekrar seçim isteyen AKP'de işler tersine döndü. Kıl payı kaybedilen milletvekillerini tekrar kazanarak tek başına iktidar olmayı planlayan AKP, oyların düşmesi üzerine kıl payı kazandığı vekilleri korumanın derdine düştü.

Bu çerçevede, bin ila 15 bin oyla kazanılan vekillerin tek tek listesi çıkarıldı. Ve bu liste teşkilatlara gönderilerek, “Sakın diğer partilere son sıradaki vekili kaptırmayın” uyarısı yapıldı. AKP yönetimi, 7 Haziran'da 18 milletvekilini kıl payı kazandığını belirledi. AKP bu illerde, küçük bir oy kaybına uğrarsa, milletvekili sayısı bir anda 258'den 240'a düşecek. AKP'deki korkunun ayrıntıları şöyle:

“EVDEKİ BULGURDAN OLUNACAK” ENDİŞESİ

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre; 1 Kasım seçimlerine sayılı günler kala AKP'yi “Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” korkusu sardı. 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olma şansını kaybeden AKP, PKK ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların ve ölümlerin artması ile birlikte HDP'nin baraj altında kalacağına inandı. Ancak anket şirketlerinden gelen oylar, HDP'nin oylarını koruduğunu gösterdi. Bu durum üzerine MHP'ye yönelik operasyonlarla MHP tabanından iki üç puan oy alınmasına yönelik strateji hayata geçirildi. Son gelen anket sonuçları da, MHP'den çok büyük bir kopuşun yaşanmadığını gösterdi. AKP bu kez kıl payı kaybettiği vekillerin peşine düştü. 81 il üzerinde yapılan çalışmada, 16 ildeki 16 vekilin kıl payı denecek oylarla, CHP, MHP ve HDP'ye geçtiği saptandı. Teşkilatlara da bu illerde seçmenler üzerinde yoğun çalışma yapılması istendi.

HESAPLAR YİNE TUTMADI

Teşkilatlar, kıl payı kaybedilen 16 milletvekilini AKP'ye kazandırmak için çalışmalarını sürdürürken, yine anket şirketlerinden gelen sonuçlar endişelerin daha da artmasına yol açtı. AKP son çare olarak, savunmaya geçilmesini kararlaştırdı. Ve kıl payı kazanılan milletvekilleri ile ilgili bir çalışma yaptırdı. Çalışma sonucunda, 7 Haziran'da AKP'nin, 18 ilde 18 milletvekilini bin ile 16 bin arasında bir oyla kazandığı görüldü. Liste teşkilatlara dağıtılarak, söz konusu sandalyelerin kaybedilmemesi için yoğun çaba harcanması istendi. Şimdi teşkilat, kıl payı kazanılan milletvekilleri korumanın yollarını arıyor.

HANGİ İLLER VAR

AKP'nin korumaya çalıştığı kıl payı kazanılan 18 il şöyle: Adıyaman, Amasya, Ankara ikinci bölge, Ardahan, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzurum, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Konya, Malatya, Muş, Niğde ve Rize. Söz konusu illerde AKP'nin kaybedeceği küçük oylarla, MHP 12, CHP 5, HDP'de 1 milletvekili kazancak. Örneğin Amasya'da 680 oy kaybı ile AKP'den MHP'ye 1 milletvekili değişimi olacak. Yine Düzce'de 8 bin 202 oy değişimi ile bir milletvekili AKP'den CHP'ye geçecek.

Yayınlanma Tarihi:10:05,