Reklamsız Sözcü

AKP’den referandum önerisi!

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili Mustafa Şentop, anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları sürerken, ilginç bir öneride bulundu.

android-time 15:47
AKP’den referandum önerisi!
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili Mustafa Şentop, anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları sürerken, ilginç bir öneride bulundu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili Mustafa Şentop, anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları sürerken, ilginç bir öneride bulundu. Şentop, “Bütün partiler toplanır, anlaşılan maddeleri Meclis'ten geçiririz, anlaşılmayan maddelerde ise herkes kendi anayasa metnini hazırlar maddeler halinde de olabilir ve referanduma sunulur. Halk seçer” dedi.

Foto: DHA -AKP’li Şentop’tan, anayasa ve başkanlık sistemi için referandum önerisi

ANKA'ya konuşan Şentop'tan ilginç anayasa değişikliği önerisi geldi. Mustafa Şentop, önümüzdeki günlerde anayasa değişikliğinin gündeme geleceğini belirterek, 2011 yılında başlatılan ve hiçbir netice elde edilmeyen, “anayasa uzlaşma komisyonu” çalışmalarını anımsattı. Bugüne kadar tüm partilerin üzerinde mutabık kaldığı anayasa değişikliği maddelerinin Meclis'ten geçirileceğini belirten Şentop kendi önerisini ise şöyle anlattı:

“Anayasa değişikliği iki şekilde olabilir. İlki, bugüne kadar, ya da bundan sonra tüm partilerin, birkaç partinin üzerinde anlaştığı anayasa maddeleri Meclis'ten geçer. Ama eğer tüm anayasayı değiştirmek istiyorsak, herkes de bunu talep ediyor o zaman, referanduma gidilir. Tek partinin metniyle değil, tüm partiler kendi anayasa değişikliği paketini hazırlar. Bu metin şeklinde de olur, maddeler halinde de olur. Bu değişiklikler genel seçimlerde olduğu gibi halk oylamasına sunulur. Halk istediği partinin hazırladığı anayasa değişikliği metnine oy verir. Meclis'ten geçiremediğimiz anayasa değişikliğini halk seçmiş olur. Bu benim kişisel bir tezim.”

ANKA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:5322.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more