AKP’den Saray’a yakın aday: İsmet Yılmaz

AKP, Meclis Başkanlığı seçimi için Sivas Milletvekili olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı (54) aday gösterdi.

AKP’den Saray’a yakın aday: İsmet Yılmaz

Veli TOPRAK/ ANKARA

İki fakülte mezunu olan Yılmaz, 1980 öncesi ‘ülkücü' görüşe sahipti. Binali Yıldırım'la okuldan başlayan arkadaşlığı onu önce bürokrasi sonra siyasetin üst noktalarına taşıdı.

İKİ İSİM ÇIKTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekilleri, MKYK ve MYK'da yaptığı istişareler sonucunda iki ismin öne çıktığını açıkladı. Nabi Avcı ve İsmet Yılmaz'ın adaylığının önerilmesi üzerine iki isimle görüşme yaptığını açıklayan Davutoğlu, “İki arkadaşımızla görüştüğümüzde, diğer arkadaşı lehine feragat etmesinin doğru olacağını ifade ettiler. Bu bende büyük bir memnuniyet oluşturdu” dedi. Davutoğlu, MYK'da yapılan değerlendirme sonrasında İsmet Yılmaz'ın adaylığında karar kılındığını bildirdi. İşte AKP adayı Yılmaz'ın pek bilinmeyen özellikleri;

ESKİ ÜLKÜCÜ

Sivas Gürün doğumlu olan Yılmaz, 1980 öncesi ‘ülkücü' görüşe sahipti. Hemşehrisi Muhsin Yazıcıoğlu MÇP'den ayrılıp BBP'yi kurduğunda bu partiye yakın durdu. AKP iktidara geldiğinde önce bürokrat olarak sonra siyaset saflarında bu partiye geçti.

MALMÖ'DEN ARKADAŞI

Yılmaz'ın en büyük referansı Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım. Onunla tanışıklığı 1990'lı yıllara dayanıyor. İsveç'in Malmö şehrinde Dünya Deniczilik Üniversitesi'nde master yaparken Yılmaz ile Yıldırım'ın yolları kesişti.

SIRADIŞI BAKANLIK

Binali Yıldırım önce onu Denizcilik Müsteşarlığı'na getirdi. 2007 seçimlerine giderken Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarının ‘3 aylık seçim dönemi bakanı' olması beklenirken, Denizcilik Müsteşarı olan İsmet Yılmaz bakanlık görevine getirildi. Seçimden sonra kısa bir süre Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 2011'de Sivas'tan milletvekili seçildi, Vecdi Gönül'ün yerine Ulaştırma Bakanı oldu.

ÖTV'SİZ AKARYAKIT ONUN FİKRİ

2004 yılında uygulamaya giren yük ve yolcu gemilerine ÖTV'siz akaryakıt verilmesi uygulamasını İsmet Yılmaz hayata geçirdi.

KARA LİSTE BEYAZA DÖNDÜ

Yılmaz'ın Denizcilik Müsteşarı iken yıldızı parlatan diğer bir başarısı da Türk gemilerinin kara listeden önce gri sonra beyaz listeye geçirilmesi oldu.

KETUM, LİDERE BAĞLI

Seçim dönemi bakanlığı dışında 4 yıldır MSB görevini yürüten İsmet Yılmaz ‘ketum' özelliğiyle dikkat çekiyor. Erdoğan'a bağlılığı ile bilinen Yılmaz'ın aday gösterilmesinde Cumhurbaşkanlığı'nın etkisi olduğu da belirtiliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...