AKP’li İsmet Uçma’dan yeni öneri!

AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, bugün ise 'Evlenme ehliyeti' getirelim önerisinde bulundu.

AKP’li İsmet Uçma’dan yeni öneri!

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu, AKP İstanbul Milletvekili Alev Dedegil başkanlığında toplandı. Daha önceki komisyonda kadına yönelik şiddette ‘Mahalleli etkin olsun’ önerisi veren AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, bugünkü komisyonda konuşma yaptı ve yeni öneri olarak ‘Evlenme ehliyeti’ getirilsin” dedi.

Aileden daha büyük sığınılacak bir liman keşfedilmediğini belirten Uçma, “O zaman olayları fazla germeye, sündürmeye gerek kalmaksızın aile üzerinde çalışalım. Aileyi tahkim edelim, aileyi geliştirelim, aile bireyleriyle irtibatlı olalım. Bizim şimdi sağlık konularında her mahallemizde, mahal anlamında yer anlamında yani bir kültürden bahsediyorum. Yoksa bir mekandan bahsetmiyorum. Sağlık hizmetleri alırken koruyucu hekimlik adım başı kurumlarımız var. Böyle danışma merkezleri yaptıramaz mıyız. Bunun için sıra beklemek yerine. Bu danışma merkezlerimiz ailelerimizle irtibatta olup, bir kültürü geliştirip bunlarla iç içe olamazlar mı?. Araba devrilince yol gösteren çok olur. Arabayı devirmemenin yollarını bulmak zorundayız. Bununda çekirdeği ailedir”dedi.

AKP'li İsmet Uçma'dan 'mahallenin namusu' teklifiAKP’li İsmet Uçma’dan ‘mahallenin namusu’ teklifi

Uçma, sözlerini şöyle sürdürdü; “Havanda su dövmemek için önce kadın erkek cinsiyet ayrımı nefret suçu haline gelmeli, şiddet merkezi alınmalı. O kadar çok fazla türü var ki ben yalnız erkeğe yada kadına şiddete odaklanırsam yani aysberkin görünmeyen yüzünü kaybetmiş olurum, görememiş olurum. İnsanı parçalamayacağız, hayatı parçalamayacağız. Bir bütün olarak bütün sorunlara çözüm üretme noktasında olacağız. Şimdi mesela nedenler arasında erkek risk grupları. Mesela evlenme ehliyeti diye bir şey getirelim. Eğer bu sıklıkla evli eşler arasında oluyorsa. Umarım bunu da farklı yansıtmaz arkadaşlarımız. Bir öneride bulunuyoruz. Bu öneriden dolayı ben şiddete uğruyorum. Oysa bu şudur. İsteyen istediği öneride bulunur. Bu konuşulur, tartışılır, müzakere edilir. Uygunsa kabul edilir, değilse ret edilir.”

HDP’Lİ KADIN VEKİLİ ELEŞTİRİ

Komisyon üyesi olan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ı eleştiren Uçma, “Mesela sevgili arkadaşım beni ayrımcılıkla suçluyor. Sevgili arkadaşım buraya ilk geldiği gün niye bu komisyonda erkekler var demişti. Kim ayrılıkçı, kim ayrımcı” dedi.
Bunun üzerine Aydoğan, “Kadına yönelik şiddetin araştırıldığı bir komisyonda erkeklerin olmasını biz doğru bulmuyoruz” diye yanıt verdi. Uçma ise, “Hayatı bölük börçük ettiğinizde kadını erkeği ayrı ayrı mütalaa ittiğinizde çözemezsiniz. Onlar birbirini tamamlayan iki unsur” diye cevap verdi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...