AKP’li Murat Göktürk’ten ilginç kadın çıkışı

TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun görüşmelerinde konuşan AKP Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk’ten ilginç bir çıkış geldi.

AKP’li Murat Göktürk’ten ilginç kadın çıkışı

Göktürk, “Kadınlara bir şey verilmemeli. Kadınlar kendi gayretleriyle bunu elde etmeliler. Kadın hak etmeli. AKP'de kadın kontenjanını artırmaya çalışıyoruz ama bunu hak etmesi lazım. Erkek nasıl hak ediyorsa, müdele ediyorsa siyaseten bir yere gelmeye çalışıyorsa kadının da hak etmesi gerektiğini düşünüyorum” sözleri dikkati çekti.

Komisyon gazeteci Oral Çalışlar, Belma Akçura ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun'u dinledi. Çalışlar, gazete yönetimlerinde kadın oranının sadece yüzde 10 olduğunu söyledi. Çalışlar'ın konuşmasında “kadın hareketi ve mücadele kelimelerini” kullandığını söyleyen Göktürk, şunları kaydetti:

KADIN-MÜCADELE ŞİDDETİ ÇAĞRIŞTIRMIYOR MU?

“Kadın-mücadele kelimesi sizce şiddeti çağrıştırmıyor mu? Ben bir erkek olarak böyle düşünüyorum. Mücadele etmek, karşılığında bir tepki verir ama karşılıklı saygıya dayanan bir dil geliştirebilirsek yani feminizmi, onu bunu vesaire değil kadın erkek noktasında insan esasında saygı dilini geliştirebilirsek… Gelinen noktada zaman içerisinde dünyadaki gelişme böyle ama bu böyle… Kadınlara bir şey verilmemeli. Kadınlar kendi gayretleriyle bunu elde etmeliler. Kadın hak etmeli. Bugün toplumda, bizde de var, AKP'de kadın kontenjanını artırmaya çalışıyoruz ama bunu hak etmesi lazım. Erkek nasıl hak ediyorsa, mücadele ediyorsa, siyaseten bir yere gelmeye çalışıyorsa kadının da hak etmesi gerektiğini düşünüyorum. Birinin ağalık şeklinde bir şeyde bulunmasından ziyade kadının saygı dili ve saygı çerçevesi içeresinde gayretleri sonucu zorluklarla karşılaşılabilir.”

KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA ÖNDE

Göktürk'e itiraz eden Çalışlar, kadınların Türkiye'de birçok alanda erkeklerden daha önde olduğunu belirterek, “Kadınlar geri kalıyorsa sorumlusu erkeklerdir. Okutmayın, hizmet ettirin, çocuk baktırın sonra deyin ki sen de benim gibi ol. Erkeklerin kendilerine eşit kadın istemeleri lazım. Hak etmeli tezinin son derece geri bir tez olduğunu düşünüyorum. Toplumdaki kadınların esaslı biçimde hak ettiklerini, erkelerden daha başarılı ve çalışkan oldukların görüyoruz. Karşılaştırırsak erkekleri kadınlar geçer, böyle bir yarışmaya gerek yok” dedi.

AKADEMİSYENİN KONUŞMALARI AK PARTİLİLERİ GERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting meydanında, gazeteci Amberin Zaman'ı yuhalatmasına atıfta bulunan Dursun, bu dilin yanlış olduğunu söyledi. Dursun'un ifadesi üzerine komisyonun AKP'li vekilleri, konuşmasını sert bir tonda yaptığı gerekçesiyle Dursun'a tepki gösterdi. Dursun da, “Sözüm kesilecekse komisyondan gideyim” karşılığını verdi. Daha sonra sunumuna devam eden Dursun, siyasetçilerin kullandıkları dil konusunda farkındalıklarının olması gerektiğini belirtti.

VALİLİKLER YAS İLAN ETSİN

AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma da “Kadın cinayetlerinin işlendiği bölgelerde, kaymakamlıklar, valilikler yas ilan etsin, milli yas olsun. Duyarlılıkları artıralım. Duyarlılıkları arttıracak yöntemler üzerinde durmamız gerekir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...