Reklamsız Sözcü

AKP’li üyeye özel imar beşinci girişimde çıktı!

İstanbul Kozyatağı’nın en değerli arazisi ranta açıldı

android-time 06:43
AKP’li üyeye özel imar beşinci girişimde çıktı!
İstanbul Kozyatağı’nın en değerli arazisi ranta açıldı

Özlem GÜVEMLİ

Büyükşehir Belediye Meclisi, AKP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Murat Hazıroğlu'nun ortak olduğu 2.5 dönüm arazinin imarını, yeşil alandan çıkarıp ticari alan yaptı…

MECLİS ÜYESİYKEN SATIN ALDI
Arsanın satın alındığı dönem, Murat Hazıroğlu'nun İBB'de meclis üyesi olduğu 2009-2014 dönemine denk geliyor. Yapılaşmaya açılan arazinin 1 parselinde otopark mevcut.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) AKP'li eski meclis üyesi olan ve AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Murat Hazıroğlu'na ait şirketin hissedarı olduğu Kozyatağı'nın en değerli arazisi ranta açıldı. Hazıroğlu, yaklaşık 2.5 dönümü kapsayan 3 parselden oluşan şu an otopark olarak kullanılan arsanın, tarla durumundaki en büyük parselinin 6 hissedarından biri olan Metrobil Teknoloji Şirketi'nin ortağı ve genel müdürü…

METREKARE FİYATI 7 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

366 numaralı parsel, tapu kayıtlarına göre 2009-2013 yılları arasında edinildi. Etrafı gökdelenlerle çevrili olan ve E-5'e cephesi bulunan parselin ortalama metrekare fiyatı 7 bin liradan başlıyor. Arazideki 3 parselin mevcut durumunun değiştilmesi için bugüne dek 4 değişiklik başvurusu yapıldı. Ancak hepsi çevre yapılanma koşullarına aykırılık teşkil etmesi ve yeşil alanı azaltıcı nitelik taşıması nedeniyle reddedildi.

METRO GÜZERGAHINDAN ÇIKARILDI

Plan değişikliği gerçekleştirilmese de bu parsel için bir dizi iyileştirme yapıldı. Hazıroğlu'nun hissedarı olduğu 366 numaralı parsel, Dudullu-Ataşehir-Bostancı Metro Hattı Projesi kapsamında kısmen Raylı Sistem Hattı'nda kaldı. Ancak İBB'nin geçen yıl yaptığı değişiklik ile parsel proje sınırı dışına çıkarıldı. 2 bin metrekarelik alanı ile arazinin en büyük parselinin fonksiyonunun değiştirilerek “parklar ve dinlenme” alanında kalan kısmının, “Ticari Alan”a alınması talebini de içeren değişiklik teklifi ise İBB Meclisi'nin ekim ayı toplantılarında kabul edildi.

CHP PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ YARGIYA TAŞIYACAK

İmar Komisyonu'nun 16 Ekim tarihli raporunda plan değişikliği uygun görüldü. Plan değişikliğine, Hazıroğlu'nun hissedarı olduğu 366 no'lu parseldeki yeşil alan miktarının 400 metrekareyi sağlayacak şekilde düzenlenmesi şartı eklendi. Teklif, AKP'li üyelerin oyları ile Meclis'ten geçti. CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, plan değişikliğini yargıya taşıyacaklarını açıkladı. Sağ, “AKP zihniyeti kendi yandaşlarına yine bir rant aktarımı yaptı. Raporda da açıkça gözüküyor ki arsa AKP'li bir siyasetçinin eline geçince kaderi değişiyor” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:1004.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more