Sözcü Plus Giriş

Nil SOYSAL

30 Mart yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, şimdi de CHP'nin Ankara'da ön seçime giden tek milletvekili oldu. Seçim çalışmalarının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından engellenmek istendiğini söyleyen Nazlıaka, SÖZCÜ'nün sorularını yanıtladı.

– Ankara'da ön seçime giren tek milletvekili sizsiniz. Neden böyle bir karar aldınız?
Cumhuriyet Halk Partisi'nde ön seçimle yaşanan demokrasi şölenine ben de katılmak istedim. Dört yıl boyunca neler yaptım diye düşündüğümde, bu da eksik kalmış diyebileceğim bir şey yok.  Meclis'te de, sokaklarda da her zaman ezilenlerin ve adaleti arayanların yanında oldum. Bizim partimizin üyeleri siyaseti yakından takip eder, milletvekillerini dikkatlice izler.  Bu nedenle ön seçime girerek, kendimi vicdanlı örgüt üyelerimize teslim etmeye karar verdim.

MELİH GÖKÇEK BANA TAKINTILI

– Seçim afişlerinizin Melih Gökçek tarafından indirildiğini söylemiştiniz. Ama Gökçek Twitter'dan bunu inkar etti. Neler oluyor?
Melih Gökçek'in bana olan takıntısı bitmiyor. İşi gücü bırakmış, benim çalışmalarımı takip ediyor. Ücretini ödeyerek bir aylığına kiraladığımız duvar afişlerini tehditle söktürüyor. Sokaklardaki pankartlarımızı toplatıyor. Melih Gökçek şunu iyi biliyor; Aylin Nazlıaka onunla mücadele etmekten asla vazgeçmeyecek.
– Bir kadın vekil olarak TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan şiddete ne diyeceksiniz?
TBMM'de yaşanan şiddet, AKP'nin zihniyetinin bir yansıması. Hukuku, iç tüzüğü yok sayan, kaçak saraydan aldıkları emirle hareket eden, zorbalık yapmaktan çekinmeyen bu zihniyet, Genel Kurul salonunda da şiddetin her türünü sergiliyor. 24. Dönem AKP milletvekilleri, tarihe bu şiddetin uygulayıcıları olarak geçecek. AKP iktidarında kadınlara ne giyeceğinden nasıl güleceğine, kaç çocuk doğuracağından o çocukları nasıl dünyaya getireceğine, hamileyken sokakta gezip gezemeyeceğine, hangi renk ruj süreceğine, ne tip evlerde yaşayacağına kadar o kadar çok şey dikte edildi ki… Bütün bu dayatmalarla sonuna kadar mücadele etmeyi elbette ki sürdüreceğiz. AKP'nin tahribatlarını düzeltmek kolay olmayacak ama yapacağız!

BİRİNCİ MESELEMİZ YOKSULLUK

– Peki size göre bugün Türkiye'nin en öncelikli meselesi nedir?
Türkiye'nin en önemli sorunu; bizim yok etmeyi, AKP'nin ise yönetmeyi hedeflediği yoksulluktur. Paraları sıfırlayanlar vatandaşlarımızı yoksulluğa ve yoksunluğa mahkum etmekteler. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik, memurların, işçilerin ve emeklilerin geçim sıkıntısı had safhada… Kendi çocukları benim boyum kadar kasalarla, para sayma makineleri ile uyurken,  ayakkabı kutularında sakladıkları paraları nasıl sıfırlayacaklarını bilemezken, vatandaş çocuklarının karnını nasıl doyuracağını düşünüyor.

Yayınlanma Tarihi:06:45,