“AKP’nin gemisi su almaya başladı”

MHP'li Şefkat Çetin, yüksek yargıdaki seçimler ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“AKP’nin gemisi su almaya başladı”

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, yüksek yargıdaki seçimler ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Çetin, “Fidan’ın milletvekili adaylığı için istifa etmesi, Erdoğan’ı en güvendiği kurmayının dahi terk etmesi anlamına gelmektedir. Anlaşılan AKP gemisi su almaktadır ve pek çok bürokrat gibi Hakan Fidan da yeni dönemde hesap sorulması endişesiyle dokunulmazlık peşindedir. Fidan’ın adaylığının ortaya çıkardığı bir başka önemli sonuç ise, Tayyip Erdoğan’ın kendi adamları üzerindeki kontrolünü dahi kaybettiğini deşifre etmesidir” dedi. Yüksek yargı seçimlerine değinen Şefkat Çetin, “Yüksek yargıda yapılan her iki seçimin de yürütmenin arzuları doğrultusunda neticelendiğine dair kamuoyunda oluşan algı, Türkiye’deki demokratik parlamenter sistemin rayından çıktığını göstermesi açısından önemlidir. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’daki başkanlık seçimleri üzerine siyasetin gölgesi düşmüştür ve bu fiili durum devlet içerisindeki denge-denetim mekanizmasını işlevsizleştirmektedir. Demokratik sistemlerin olmazsa olmazı olan erkler ayrılığı ve denetim esasının yerine tek adam rejiminin taşları döşenmektedir. Yüksek yargıdaki seçimlerin Türkiye’deki sistem tartışmaları ile yakından ilgili olduğu ve bu konsepte göre tamamlandığı anlaşılmaktadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE, KUZEY KORE ÖZENTİSİ BİR YÖNETİCİNİN İHTİRASLARINA TESLİM OLACAK ÇADIR DEVLETİ DEĞİLDİR”

Şefkat Çetin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsı üzerinden kurgulanan rejim uğruna yasama, yürütme ve yargının bağımsızlıkları feda edilmektedir. Hâlbuki bütün hatalardan münezzeh ve dünyanın en doğru insanı dahi olsa en nihayetinde bir fani olan Tayyip Erdoğan’a göre dizayn edilen bir sistemin Türkiye’nin hayrına olmayacağı çok açıktır. Türk milletinin tarihi tecrübelerle oluşturduğu devlet geleneğinde diktatörlere yer yoktur. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin işaret ettiği üzere, 139 yıl önce meşrutiyet ilan eden ve parlamentosunu oluşturan Türkiye, Kuzey Kore özentisi bir yöneticinin ihtiraslarına teslim olacak çadır devleti değildir” ifadelerine yer verdi.

“ERDOĞAN’IN HIRSLARININ TÜRKİYE’NİN MENFAATLERİNİN ÖNÜNE GEÇMESİNİN FATURASINI TÜRK MİLLETİ ÖDEMEKTEDİR”

Şefkat Çetin, “Tayyip Erdoğan’ın hırslarının Türkiye’nin menfaatlerinin önüne geçmesinin faturasını Türk milleti ödemektedir. Tarafsızlık yemini etmiş bir cumhurbaşkanının parti başkanı gibi hareket etmesi, oy istemesi, muhalefetle kavga etmesinin kabul edilir bir tarafı yoktur. Ancak daha vahimi Tayyip Erdoğan’ın kendi getirdiği bürokratlarıyla ve hatta bakanlar ve başbakanla uğraşan hastalıklı bir ruh halinde olmasıdır. Merkez Bankasıyla girdiği polemiğin Türkiye’ye faturası 10 milyarlarca doları bulduğu halde, Tayyip Erdoğan hiçbir sorumluluk ve hicap duymamaktadır. Çünkü zaten işgal ettiği Cumhurbaşkanlığı sorumluluğu olmayan, üstelik bu konularda yetkisi de bulunmayan bir makamdır. Erdoğan siyaseti ve polemiği bu kadar çok seviyor ise partisinin başına geri dönmeli ve böylelikle yanlış yaptığında da bedelini ödeyebilmelidir” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN BÜTÜN DEVLET KURUMLARINI TEK ADAM YÖNETİMİNE GÖRE DİZAYN ETMEYE ÇALIŞTIKÇA YALNIZLAŞMAKTADIR”

Şefkat Çetin, “Devletin en yüksek makamı olan Cumhurbaşkanlığı ile yetinmeyen ve daha fazla yetki peşinde koşan Tayyip Erdoğan güç ve iktidar hastalığına tutulmuştur. Bugün Tayyip Erdoğan’ın kullandığı kadar yetkiye, dünyanın hiç bir demokratik rejiminde rastlamak mümkün değildir. Demokrasi demek denge ve kontrol demektir, keyfilikten ve başına buyrukluktan uzak olmaktır, yargı denetimine açık olmak ve hesap verebilirliktir. Bizim diktatörümüz ise hiçbir kurumun ya da kanunun kendi düşüncesi önünde durmasına tahammül göstermemektedir. Sadece diktatörlerde bulunan sınırsız yetkiler ve sorumsuzluk içerisinde hareket eden Erdoğan bütün devlet kurumlarını tek adam yönetimine göre dizayn etmeye çalıştıkça yalnızlaşmaktadır. Despotlaştıkça paranoya içerisine giren ve sürekli yeni düşmanlar icat eden Erdoğan, dün kendisine hizmet edenlere bugün en büyük hain damgasını vurmaktan çekinmemektedir” dedi.

“HAKAN FİDAN DA YENİ DÖNEMDE HESAP SORULMASI ENDİŞESİYLE DOKUNULMAZLIK PEŞİNDEDİR”

Şefkat Çetin, “Yola çıktığı kurmaylarının neredeyse tamamıyla ters düşen Erdoğan’ın vekillik için istifa eden Hakan Fidan’la ilgili sarf ettiği “Ona bir kısım vaatlerde bulunulmuş olabilir, bir kısım yerler vaat edilmiş olabilir” cümlesi kritiktir. Son günlerin çok konuşulan konularından Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığı için istifa etmesi, Erdoğan’ı en güvendiği kurmayının dahi terk etmesi anlamına gelmektedir. Anlaşılan AKP gemisi su almaktadır ve pek çok bürokrat gibi Hakan Fidan da yeni dönemde hesap sorulması endişesiyle dokunulmazlık peşindedir. Fidan’ın adaylığının ortaya çıkardığı bir başka önemli sonuç ise, Tayyip Erdoğan’ın kendi adamları üzerindeki kontrolünü dahi kaybettiğini deşifre etmesidir. MİT gibi önemli bir kurumun başında her türlü sırra vakıf olan Fidan’ın elindeki kozları kullanarak Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’na rağmen vekillik peşinde olduğu çok açıktır” açıklamasında bulundu.

“ERDOĞAN’IN KENDİSİNE RAĞMEN İSTİFA EDEN FİDAN’LA İLGİLİ “SIR KÜPÜMDÜ” AÇIKLAMASI SORUNLU BİR CÜMLEDİR”

Şefkat Çetin, “Türkiye’yi terörle mücadeleden müzakere aşamasına getiren açılım adlı ihanet süreci ve üçüncü ülkelerin bu meseleye müdahil edildiği Oslo görüşmeleri başta olmak üzere, başarısız Suriye ve Irak politikalarının her biri Hakan Fidan’ın yargılanması için yeterlidir. Reyhanlı ve Sultanahmet eylemleri, 6-8 Ekim 2014’te Türkiye’yi yakıp yıkan PKK ayaklanması, kimlere gittiği meçhul silah yüklü tırlar, elçilik baskını ve yüksek güvenlikli toplantıların dinlenmesi gibi sayısız enkazı arkasında bırakan Hakan Fidan’ın vekillik peşinde koşmasının altında yatan anlam, hesap sorulması endişesi ve paniktir. Tayyip Erdoğan’ın kendisine rağmen istifa eden Fidan’la ilgili “sır küpümdü” açıklaması ise başlı başına sorunlu bir cümledir. MİT Müsteşarı’nın bir siyasi partinin figürü olmak yerine, devlete ve millete sadakat ile hareket etmesi ve bir sır saklayacaksa bu sırrın Türk milletine ait olması gereklidir” ifadelerine yer verdi.

“ESAS OLAN DEVLET-İ EBED MÜDDETE SADAKATTİR AKSİ TAKDİRDE SIR KÜPÜ SU YOLUNDA KIRILACAKTIR”

Şefkat Çetin, “Makamlardaki şahıslar gelir geçer ancak esas olan devlet-i ebed müddete sadakattir. Aksi takdirde sır küpü su yolunda kırılacaktır. Bu çerçevede, Tayyip Erdoğan ile Hakan Fidan arasındaki ilişkinin hukuk devleti sınırlarında makamlar arası bir ilişki mi, yoksa bir misyon birlikteliği mi olduğu önemlidir. MİT Müsteşarının sahip olduğu sırlar Davutoğlu ve sonraki başbakanlarla paylaşılmalı, Tayyip Erdoğan’a özel sırlar olmaktan çıkarılmalıdır. AKP yolsuzluk dosyaları nedeniyle görevden el çektirilen dört eski bakanından henüz kurtulmuşken, bu kez çok sayıda bürokratın haklarındaki soruşturmaları savuşturabilmek için dokunulmazlık istediği bir parti haline gelmiştir” dedi.

“SÜMEYYE VE BİLAL’İN DE VEKİLLİK SIRASINA GİRMELERİ SÜRPRİZ OLMAYACAKTIR”

Şefkat Çetin, “Ancak dokunulmazlık arayışlarının sadece bürokratlarla sınırlı kalmayacağı anlaşılmaktadır. Önümüzdeki günlerde 17-25 Aralık dosyalarında adları geçen Sümeyye ve Bilal’in de vekillik sırasına girmeleri sürpriz olmayacaktır. Dokunulmazlığa ihtiyaç duyan AKP’lilerin sayısı göz önüne alındığında, bu parti adına 400 milletvekili isteyen Tayyip Erdoğan’ın az bile söylediği teslim edilmelidir. AKP hükümeti pek çoğu tartışılan icraatlarıyla, yolsuzluk ve rüşvet dosyalarıyla haddinden fazla yıpranmıştır. Doğal liderlerini cumhurbaşkanı yapmalarıyla birlikte siyasal misyonlarını tamamlamış ve artık Türkiye için değil tek adama hizmet için varlıklarını devam ettiren bir parti haline gelmişlerdir. Üzerlerindeki şaibeleri atamadıkları ve tek adam vesayetinden kurtularak yenilenmedikleri takdirde bu partinin Türkiye’ye yapabileceği bir katkı kalmamıştır. Tayyip Erdoğan’ı kalkındırma partisi görüntüsünden kurtulamadığı sürece 7 Haziran seçimleri AKP açısından kaybedilmiş bir seçim olacaktır. Algı yönetimiyle eski güçlerini korudukları imajını vermeye çalışsalar da iktidar partisindeki çöküş her alanda kendisini hissettirmektedir. Ekonomideki kontrolünü kaybetmiş, güvenlik politikalarını PKK’nın insafına bırakmış, dış politikada çuvallamış AKP hükümetinin iktidarda kaldığı her gün ülkemizin zararınadır” açıklamasında bulundu.

“ERDOĞAN, DAVUTOĞLU’NUN ÜLKEYİ YÖNETEMEDİĞİNİ İFADE ETMEKTE BOŞLUĞU KENDİSİ DOLDURMAYA ÇALIŞMAKTADIR”

Şefkat Çetin, “Tayyip Erdoğan’ın kendisinin alamadığı seçim sonucunu Davutoğlu’ndan istemesi çaresizliğin ifadesidir. 7 Haziran seçimlerini başkanlık oylamasına dönüştürmeye çalışan Erdoğan, açıkça başbakan Davutoğlu’nun ülkeyi yönetemediğini ifade etmekte ve boşluğu kendisi doldurmaya çalışmaktadır. Milliyetçi Ülkücü Hareket’in her türlü şaibeden uzak, vatanseverliğinden hiç kimsenin şüphe duymadığı, dürüst ve namuslu lideri kollarını sıvamış ve ülkeyi yönetmeye talip olmuştur. AKP’nin elinde paçavraya dönüştürülmek istenen Türk devletinin izzetini Ülkücüler koruyacaktır. Türkiye’nin kader seçimi olacak 7 Haziran’da MHP göreve hazırdır. Tek adam diktasına son vermek, şımartılan bölücülere memleketin sahipsiz olmadığını göstermek, hırsızlardan ve rüşvetçilerden milletin hakkını geri almak için Milliyetçi Hareket iktidar olacaktır” ifadelerini kullandı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...