Sözcü Plus Giriş

AKP’yi karıştıran aday!

İşe gitmedi, 'umredeydim' dedi. Rapor aldı, sahte çıktı. Mahkemelik oldu, hakimi 'paralelci' diye suçladı. Şimdi AKP'den milletvekilliğine hazırlanıyor...

Güncellenme: 13:40, 12/03/2015
AKP’yi karıştıran aday!

Veli TOPRAK/ ANKARA

AKP'den Muğla milletvekili aday adayı olan Cavit Okur'un ‘resmi belgede sahtecilik' suçundan 2.5 yıl hapis cezası aldığı ortaya çıktı. Din öğretmenliği yaptığı dönemde okuldan izin almadan Umre'ye giden Okur'un, dönüşte sahte rapor aldığı, kurumuna da tarihleri değiştirerek rapor verdiği tespit edildi. AKP'li Cavit Okur kendini “Mahkemenin hakimi paralelci idi, savcı beni tehdit ediyordu” diye savundu.

SAHTECİLİKTEN MAHKUM OLDU!

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Şubat 2013 tarih ve 2012/188 esas numaralı kararıyla AKP'li Okur hakkında ‘resmi belgede sahtecilik' suçundan hapis cezası verdi. Dosya sonra Yargıtay'a taşındı. İki yıl geçmesine rağmen yerel mahkemenin mahkumiyetiyle ilgili Yargıtay'dan karar çıkmadı. Mahkeme kararına göre ‘resmi belgede sahtecilik' suçu şöyle yaşandı:

“UMRE'YE GİTTİM, RAPORU VERMEYİ UNUTTUM”

Muğla Köyceğiz Atatürk İlköğretim Okulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Cavit Okur, 20-30 Haziran 2011 tarihleri arasında okula gitmedi. Okul yönetimi iki ayrı tutanak düzenleyerek ilçe milli eğitime durumu bildirdi. Söz konusu tarihlerde Umre'ye giden Okur, döndükten sonra okula 4 Temmuz tarihinde dilekçe verdi: “17 Haziran 2011 tarihinde Köyceğiz Devlet Hastanesi'nden 10 günlük rapor aldım, raporu izne çevirmek için zamanında vermeyi unuttum, raporun izne çevrilmesini istiyorum.”

BARKOD ELE VERDİ!

Okur, öğretmen iken Muğla Basın Yayın İl Müdürlüğü'ne atandı. Savcılığa, söz konusu raporun sahte olduğu yönünde ihbar mektubu verildi. Savcılık soruşturmasıyla raporun alındığı tarihle üzerindeki barkod arasındaki çelişki ortaya çıktı. Rapor altı ve üstündeki barkod numaralı 59091- 59092 olarak tespit edilirken, Cavit Okur'un raporundaki barkod 63558 olduğu görüldü.

“DOKTOR TARİHİ DEĞİŞTİRDİ”

Mahkeme, devlet hastanesinde görev yapan Canip Dağdelen isimli doktorun 4 Temmuz günü hastane bilgisayarının tarihini 17 Haziran olarak değiştirip geçmişe dönük 10 günlük rapor verdiğini tespit etti.

3 KİŞİYE CEZA

Yargılama sonucunda AKP'li Cavit Okur ve raporu veren doktor Canip Dağdelen'e ‘resmi belgede sahtecilik' suçundan 3 yıl hapis cezası verildi. Sanıkların geçmişi ve yargılama sırasındaki davranışları göz önünde bulundurularak ceza 2.5 yıla indirildi. Okur'la ilgili yalancı şahitlik yapan Şahan Şahan isimli kişi için suç duyurusunda bulunuldu.

SÖZCÜ'YE KONUŞTU:“HAKİM PARALELDİ”

AKP'li Okur, hakkındaki mahkumiyet kararını SÖZCÜ'ye anlattı: “Dosya Yargıtay'da. Bana gelen bilgiye göre Yargıtay savcısı cezayı yersiz bulmuş, bozulacak! Suçlamanın aslı astarı yok. Hakkımda karar veren hakim arkadaş paralelci idi. İlk alınan hakimlerden oldu. İspat etmek mümkün değil ama bana sürekli tehdit göndermişti. Savcı ‘ayağını denk alsın' diye haber gönderiyordu. Eskilerin tabiri var ‘aday oldum, ana-babama da sorsam bir şey var mı?' diye. İşin içinde doktor da var ‘ben raporu verdim' diyor. Bandrol sonradan yapışmış. 1970'den beri bu kadroyla (Milli Görüşü kast ediyor) beraberim. 80'de hapis yattım, 28 Şubat'ta ceza aldım. Çizgimi hiç değiştirmedim. Bodrum, Marmaris, Datça ilçeleri beni destekleme kararı aldı, sıkıntı buradan kaynaklanıyor.”

‘O DEVLET ADAMI’

Sosyal paylaşım sitelerinde adaylığı ile ilgili çalışmaları duyuran Okur hakkında hazırlanan tanıtım videosunda  şöyle tarif ediliyor:

”Aile babası', ‘çalışkan', ‘güvenilir', ‘dürüst', ‘saygın', ‘sevecen', ‘devlet adamı'  ‘erdemi siyasete taşıyan adam'