Alarm verdiren PKK uyarısı

Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, PKK/KCK terör örgütünün toplumsal şiddet hareketleri planladığını açıkladı.

Alarm verdiren PKK uyarısı

Kamil ELİBOL / ANKARA

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, PKK/KCK terör örgütünün toplumsal şiddet hareketleri planladığını belirterek teşkilatına önemli uyarılar yaptı ve “Karşıt grupların biraraya gelmesini önleyin” talimatı verdi.

PKK'nın 6-7 Ekim'de gerçekleştirdiği eylemlere bazı sol grupların destek verdiğini belirten Lekesiz, “Örgüt toplumsal gerginliğe zemin hazırlamak ve kargaşa ortamı oluşturmak amacıyla yaygın toplumsal şiddet hareketlerine girişmeyi tasarlıyor” dedi.

“YAYGIN TOPLUMSAL ŞİDDET”

Celalettin Lekesiz, “provakatif” eylemler konusunda 81 İl Emniyet Müdürü'ne yazılı talimat gönderdi. IŞİD'in Suriye'nin Ayn-El-Arap bölgesine yönelik saldırıları nedeniyle yaşanan olayları protesto etmek bahanesiyle PKK/KCK ile yandaşlarınca ulusal ve uluslararası kamuoyunun desteğini almak için bazı sol gruplarla işbirliği yaptığına dikkat çeken Lekesiz şöyle dedi:

“Daha önce Ayn El-Arap bölgesinde yaşanan son gelişmeler ve artan çatışmalar sürecine destek amaçlı, düzenlenen eylem ve etkinliklerin devamı niteliğinde, güvenlik güçlerimize, siyasi parti mensuplarına, siyasi parti binalarına, kamu kurumlarına ait bina-araçlara, özel işyerleri-binalarına, banka ve bankamatikleri dönük silahlı/bombalı saldırı girişiminde bulunabilecekleri , toplumsal gerginliğe zemin hazırlamak ve kargaşa ortamı oluşturmak amacıyla yaygın toplumsal şiddet hareketlerine girişebilecekleri bilgisi alınmıştır”

KARŞIT GRUP UYARISI

Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, ülke çapında alınmasını istediği güvenlik önlemlerini 8 madde de şöyle sıraladı:

-İl Emniyet Müdürlüklerinde oluşturulan Kriz Merkezleri ile Acil Durum Yönetim Merkezi aktif hali devam ettirilsin

-İlgili Daire Başkanlıklarınca yeterli kadar personel görevlendirilsin

-İllerde tedbirler en üst seviyede alınsın

-Karşıt grupların biraraya gelmeleri engellensin. Olası tahriklerin önüne geçecek tedbirler alınsın ve bu yönde istihbarat çalışmalarına ağırlık verilsin

-Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınsın ve bu tür saldırıların önüne geçilsin

-Alınacak güvenlik tedbirlerinde hiçbir eksikliğin meydana gelmemesi için personel ve mühimmat planlamaları gözden geçirilsin

-Görevlendirilecek personelin istirahatleri de göz önünde bulundurulacak şekilde gerekli planlamalar yapılsın

-Gelişmelerden ivedilikle EGM Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'ne bilgi verilsin. İstihbarat, TEM, Güvenlik ve Özel Harekat gibi ilgili Daire Başkanları görevlerinin başında bulunarak alınacak tedbirleri bizzat takip etsin.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...