Sözcü Plus Giriş

Foto: SÖZCÜ

Kamil ELİBOL/ANKARA

ANAP'lı eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, 13 yıllık AKP hükümetinde Türkiye'nin geldiği noktanın “iç kargaşa” olduğunu belirterek, “Ülkenin bir bölümü PKK terör örgütüne teslim edilmiş vaziyette. Sevr haritasına göre bizi parçalamak isteyecekler hedef bu” dedi.

ÖZERKLİK PLANI
1 Kasım seçimleri öncesi siyasi arenaya çıkan Şahlanış Hareketi'nin Ankara'daki toplantısında konuşan Şıvgın, PKK'nın Cizre ile birlikte 8-10 ilçede daha Kobani benzeri özerk bir yapı kurmayı planladığını ifade ederek şöyle dedi:
“Tonlarca patlayıcıyı şehirlerimize yerleştirdiler. Örgüt ilk provayı Cizre'de denedi. Allah'tan devlet erken müdahale ederek Cizre'nin Türkiye'den kopmasını önledi. Orada Kobani gibi bağımsız bir yapı kuracaklardı. Cizre'deki özerkliği Türkiye'nin diğer ilçelerine yayacaklardı. Bunun için 8-10 ilçe belirlemişlerdi. Planın içinde Tunceli vardı. Tunceli'de bu yapıyı engelleyen komutanlardan Binbaşı Yavuz Sonat Güzel şehit düştü.

GÜVENLİK TEHLİKESİ
7 Haziran seçimleri sonrası partiler vatandaşların ‘koalisyon kurun' mesajını alamadı. Bazı bölgelerde seçimin yapılması çok ciddi bir şekilde tehlikeye girecek gibi gözüküyor. Türkiye'nin etrafına bakarsanız bizim nereye gitmekte olduğumuz anlaşılıyor.

ATATÜRK 100 YIL KAZANDIRDI
Bizi 1. Dünya Savaşında teslim alacaklardı, başaramadılar. Atatürk gibi büyük bir kahraman Türkiye'nin birliğini yeniden sağladı. Bize 100 yıl gibi bir zaman kazandırdı. Bu zamanın sonuna geliyoruz. Şimdi önümüze Sevr haritası koyacaklar. Bu haritaya göre bizi parçalamak isteyecekler hedef bu. Bu hedefe varmak için bizi çembere aldılar. Her taraf karışık. Bu karışıklıktan istifade ederek Türkiye'yi bölmek ve parçalamak için çalışma yürütüyorlar”

ALGI OPERASYONLARI
Şıvgın, AKP'nin algı operasyonları ve psikolojik harekat ila milletin yapısını bozmaya çalıştığını öne sürdü ve şöyle dedi:
“AKP iktidarlarında ‘siz Müslümansanız, biz Müslüman değiliz' denilerek bakın nereye geldik. MHP'ye ‘siz milliyetçiyseniz, biz milliyetçi değiliz', CHP'ye, ‘siz laikseniz, biz laik değiliz' diyerek toplumda anlayışları farklı hale getirerek toplumu bölmeye çalıştılar. Türkiye'nin bu bölünmeden kurtulması lazım”

OYUN ÇOK BÜYÜK
37 ilde örgütlenen Şahlanış Hareketi Genel Başkanı Murat Altun ise 7 Haziran seçimleri sonrası Türkiye'de koalisyonun kurdurulmadığını iddia etti. Kendilerini ‘siyasi bir baskı ve fikir hareketi” olarak tanımlayan Altun, “Küresel güçler devriye girdi ve ülkede koalisyon kurulmasına izin vermedi. Çünkü oyun çok büyük” dedi.

BABALARININ MİRASI DEĞİL
Ülkede kin ve nefret üzerine dayalı siyaset yapıldığını öne süren Altun, parti liderlerinin seviyeyi çok düşürdüğünü söyledi. “Türkiye'de bayrak, din, maneviyat gibi kutsal değerler hiçbir siyasi partinin ve hiçbir liderin babasının, dedesinin malı ve mirası değildir” diye konuştu.

PARTİ OLMAKTAN KAÇINMAYIZ
Şahlanış Hareketi'nin Türkiye'de bir çare olarak ortaya çıktığını kaydeden Altun şöyle konuştu:
“Şartlar bizi parti olmaya iterse ondan kaçınmayız. Türkiye'de değerlerin ve kavramların içini boşalttılar. Siz sağcı ya da solcu değiliz dayanışmacı toplumcuyuz. Türkiye'de yeni bir siyasi partiye değil, yeni bir siyasi zihniyete ihtiyaç vardır. Ülkemiz AKP ile birlikte 13 yıldır çok uzun bir geçiş dönemi yaşıyor. Değerli devlet büyüklerinin bu olaya el koyması vakti gelmiştir”

Yayınlanma Tarihi:10:45,