Sözcü Plus Giriş

Arınç’ı da sıfırladılar!

Bülent Arınç'ın Manisa'daki operasyonu ‘yazıktır, günahtır, nasıl oy isteyeceğim’ şeklinde eleştirmesine rağmen ikinci ve üçüncü dalga da yapıldı.

Güncellenme: 15:39, 14/05/2015
Arınç’ı da sıfırladılar!

Veli TOPRAK / ANKARA

Manisa'da operasyon üstüne operasyon yapılıyor. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ‘yazıktır, günahtır, nasıl oy isteyeceğim' açıklamasına rağmen ikinci ve üçüncü dalga operasyonla birçok işyerinde ‘paralel' bağlantı arandı. ”Benim özgül ağarlığım var” diyen Arınç zor durumda kaldı.

ÜÇ DALGA OPERASYON

Gülen cemaatine yönelik ilk operasyon bazı dernek ve vakıflara yönelik yapıldı. Birinci dalgada aralarında Manisa Çalışanlar Derneği, Aktif Eğitimciler Derneği ile Sanayici ve İşadamları Derneği'nin olduğu 7 kuruma baskın yapıldı. Aradan üç gün geçtikten sonra bu defa kamuoyunda daha popüler olan Kimse Yok Mu derneğinin olduğu 5 kuruma baskın düzenlendi. Üçüncü dalgada ise aralarında özel firma ve şirketlerin olduğu jean bayi, market gibi yerlere operasyon gerçekleştirildi.

ÇOĞUNU TANIRIM, KOMPLO OLABİLİR

Memleketi Manisa'da arka arkaya paralel yapı operasyonu yapılması Arınç'ı kızdırdı. Arınç, “Benim de seçim bölgem. Sivil toplum örgütlerine baskın yapılıyor. Bunların içerisinde işadamları örgütü var.Giriyorlar, dosyalarına bakacaklar falan ama polisler geliyor, güpegündüz ve insanlar dışarıda endişe içerisinde. Evet bunlar masum STKlar. Çoğunu da tanıdığım insanlar.Bunların terör evi gibi, örgüt evi gibi basılıp deşifre edilmesi, insanların gözüne sunulması o insanlar için çok hayati bir önemde.Yani bunların çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Bunlar aynı zamanda belki hükümete karşı komplo olarak yapılmış olabilir” dedi.

NASIL OY İSTEYECEĞİM?

7 Haziran öncesi Manisa'da üç operasyon birden yapılmasının seçmen üzerinde olumsuz etki yapacağını düşünen Arınç, açıkça ‘oy' uyarısı yaptı: “Şimdi ben Manisa'da oy istemeye gittim. ‘Bana oy verin ey Manisalı' diyeceğim, dedim de zaten. E bana demezler mi, ‘Bülent bey, biz seni tanıyoruz, seviyoruz, yıllarca senin arkandayız. Sana güveniyoruz. Ama sen de bizim sevdiğimiz adamları örgüt evi gibi basıyorsun' dese ben ne diyeceğim. Ayıptır, günahtır.” dedi.

Arınç, bu sözlerini ilk operasyonun ardından dile getirdi. Ancak arkadan kapsamlı 2 operasyon daha yapıldı. Terörle Mücadele Müdürlüğü'nün yürüttüğü operasyonların devam etmesi “Arınç'ın inadına yapılıyor” yorumlarına neden oldu.