Sözcü Plus Giriş

Arınç’ın yaptığı konuşmasından satır başları şöyle;

SURUÇ PATLAMASI

– Son günlerdeki üzüntülerimiz çok fazla. Öncelikle Suruç’ta 32 canımız vefat etti, ağır yaralılar, hayatta kalanlar var. Anneler, evlatlar, genç kızlar, üniversite öğrencileri var. Bu büyük bir acı… 32 masum insanın alçakça katledilmesi büyük bir acı. Cenazeleri defnedildi. Bu konuda hükümetimiz gereken ihtimamı gösterdi. Ben de bir kez daha buradan ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Kalanlara, sevenlerine aslında tüm milletimize baş sağlığı diliyorum.

“TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK PKK’YI DAHA ÇOK BİLİYORUZ”

– Arkadan tabii Ceylanpınar’da yataklarında uyuyan 2 tane gencecik polislerimiz, alçakça şehit edildi. Henüz soruşturma devam ediyor. Ceylanpınar’daki bu acı henüz çok taze. Gözaltına alınan ve tutuklananlar ama soruşturma henüz bitmedi.

–  Türkiye’de terör örgütü olarak PKK’yı daha çok biliyoruz. PKK daha sonra isimler değiştirdi. Türevleri oldu. Bu türevlerinde de alfabede harf kalmadı neredeyse. Onlar da silahlı terör örgütü uzantılı olarak yurt dışında da PYD başta olmak üzere bazı iltisatları ile faaliyetlerine devam ediyorlar.

“BENİ RAHATSIZ ETMİYOR DA DEĞİL”

– İktidara tek başımıza ulaşamamamız bizi üzebilir. Ama halkın takdirine saygı göstereceğiz. Bu hükümeti kurmamız lazım. Milletvekili olmamama rağmen hala Başbakan Yardımcısıyım. Bu beni rahatsız etmiyor da değil. Bir hükümet kurulmalı ve ben de arkadaşıma görevimi devretmeliyim. Ben şahsi düşüncemi ifade ediyorum.

“HDP’DEN KİMSE YOKTU”

–  Olaydan önce polisin güvenlik araması yapmasına izin verilmedi. Güvenlik kontrollerinde belediye yetkilileri engel oldu. Bir şeyi düşünmelerini istiyorum. Suruç’ta her yerde görünen HDP milletvekilleri, ilçe başkanı, yerelden katılan neden yok? Bence izole edilmiş bir topluluk halinde bunlar hedef gösterilmiş. Şimdi ikimiz oraya gitmiş olalım. 2 de kız arkadaş var. Sonrasında da bir adam geliyor. Endişe etmez miyim ben? Bu adam nasıl 50 kişinin arasına girmiş, eğer kamera kayıtları olsaydı buraya nasıl girdiğini görmüş olurduk. Belediyenin güvenlik kamerası 10 aydır çalışmıyor. Ben sadece masumane soruyorum dedim. Buna cevap verecekleri yerde hakaret ediyorlar. Ben 10 tane sebep gösterebilirdim onlara. Bakın tüyo da veriyorum bunu da söylemiyorlar. Bu tarz toplumsal şiddet olaylarında yönlendirme olabilir. Birisinin bir kararı olabilir. Mavi Marmara olayında da şüpheci bir tavrım vardı.

“TÜRKİYE ŞAPŞİKLERİN ÜLKESİ DEĞİLDİR”

Ben buna neden katlanamadığınızı söyledim. Bu gayriciddi bir şey. Bir siyasiye bir genel başkana yakışmaz. Demirtaş kendi takipçilerine ‘şapşik’ diyor. Bu şapşikler için yazılmış bir şey. Ben ciddi bir şeyden bahsediyorum. Sana düşen de ciddi bir cevap vermektir. Bu sorunun cevabını biliyorsan ver, bilmiyorsan verme ya da gereksiz de. Bu cevabı aynen kendisine iletiyorum. Bu topu taca atmaktır. Türkiye şapşiklerin ülkesi değildir.

“IŞİD TÜRKİYE'DE TABAN BULAMADI”

Türkiye güçsüz hale getirilmek isteniyor. IŞİD, Türkiye'de taban bulamadı. Bizdeki Sünni İslam geleneğine IŞİD düşmandır. Ben Türkiye'de IŞİD'in taban bulamamasına seviniyorum.

“KARA HAREKATI DÜŞÜNMÜYORUZ”

IŞİD ile biz sadece konsolosluk görevlilerimiz, rehin haldeyken, sadece çok fazla konuşmadık. Ama mücadele bir yandan devam etti. Fakat daha sonra olaylar gelişti, IŞİD her tarafa saldırmaya başladı.
Biz bunların hepsinin hakkından geliriz. Bugün indirilen balyoz devam edecek bundan da emin olsunlar. Kara harekatı şimdilik düşünülmüyor. Koalisyon içinde de kendimize çok önemli görevler aldık ama kara harekatını koymadık.

Çözüm sürecinin temeli Habur'la atıldı ama başarısız oldu. Çözüm sürecinden bizim anladığımız; milli birlik ve kardeşliktir. Artık fikirler konuşsun. Paylaşamayacak neyimiz var? Etnik kökeniyle de, fikirleriyle de düşüncesiyle de insanlar huzur içinde yaşasın.
İmralı 2012 yılında Nevruz'da bir mesaj gönderdi. O mesaj kabul edildi. Ben böyle bir imza hiç vermedim. Ne Tayyip Erdoğan'a ne de Erbakan'a. Bunlar dediler ki “Önder Apo'nun iradesi bizim de irademizdir. ‘Sözde Önder' diyeyim. “

“ÖRGÜT SİLAH BIRAKIRSA TÜRKİYE UÇUŞA GEÇER”

Bu Türkiye'nin son şansıdır. Çözüm sürecinden vazgeçmeyeceğiz. Çözüm süreci rasyonel bir şekilde devam edecek. Örgüt silah bırakırsa Türkiye uçuşa geçer.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Gönlüm CHP ya da MHP ile bir hükümet kurmaktan yana. Millet bir karar vermiş, o karara saygı duyacağız. Millet, “Ben koalisyon görmek istiyorum” diyor. Seçim veya erken seçim bu işin sonucudur, başta başlanacak bir şey değildir.

 

 

Yayınlanma Tarihi:22:47,