Sözcü Plus Giriş

“Terör” gündemiyle olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’nda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a yönelik sarfettiği “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus…” sözü gerilim yarattı.

Arınç’ın kadınlar hakkındaki son sözleri de tartışma konusu olurken, “Bir kadın olarak sus” cümlesi Arınç’ın kadınlarla ilgili ilk gafı değildi. Arınç geçmişte de kadınlarla ilgili birçok skandal cümleye imza atmıştı.

İşte onlardan bazıları: 

VAJİNA POLEMİĞİ: 12 Aralık 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda Arınç ve CHP’li Aylin Nazlıaka arasında “vajina” polemiği yaşandı. Arınç, Aylin Nazlıaka'ya, “Kürtaj meselesi konuşulurken siz öyle bir söz sarfettinizki benim yüzüm kıpkırmızı oldu. Bir evli, bir bayan çocuğu olan milletvekili kendisi ile ilgili bir organını nasıl böyle açıkça konuşabilir. Nasıl bundan yüzü kızarmaz.

KADIN HERKESİN İÇİNDE KAHKAHA ATMAYACAK: 28 Temmuz 2014 tarihinde bayram ziyaretinde konuşan Arınç, “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Kadın iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Nerede öyle yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğebilecek kızlarımız” demişti..

DİREK DANSI ÇIKIŞI: Arınç 30 Temmuz 2014, tarihinde de ‘kahkaha’ eleştirilerine açıklık getirmek isterken, “Bazı sanatçılar var. Bunlar yapay kahkahalar atıyorlar. Bunun da fotoğrafını çekip bana gönderiyorlar. Gerçek kahkahalar var ve bunlar insanı rahatlatır. Ama bunlarınki yapay. Kocasını bırakıp sevgilisiyle tatile çıkanlar direği gördüğünde dayanamayıp direğe çıkanlar… Böyle bir hayatın içinde siz olabilirsiniz. Size kızmanın ötesinde size acıyabilirim. Sizin hayatınıza ancak ağlanabilirse yerini bulmuş olabilir diye düşünüyorum.” dedi.

BİR KADIN OLARAK SUS: Arınç, 29 Temmuz 2015 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus…” dedi.