Sözcü Plus Giriş

foto: cihan

Böyle bir devletin kurulması açısından ümitlerin tepe noktası olduğu bir süreçteyiz, zaman biçiliyor” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 15. Olağan  Toplantısı’nda “Atatürk ve Ortadoğu Politikaları” konulu konuşma yapan emekli  Orgeneral Başbuğ, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi. 

BÜYÜK GÜÇ ABD

Ortadoğu’yu “Başı, dibi belli olmayan derin kuyuya” benzeten Başbuğ,  şu anda söz konusu bölgeyi kontrol eden ana gücün, Amerika Birleşik Devletleri  (ABD) olduğunu ifade etti.

Foto: Cihan

“Bunu kabul etmemiz lazım, bu bir realite” diyen Başbuğ, şöyle  konuştu:
“Şu anda da Ortadoğu’yu yönlendiren, hakim olan ana güç, süper güç,  Amerika Birleşik Devletleri. Peki ABD’nin Ortadoğu politikası neye dayanıyor? Güç  dengesi. Amerika için Ortadoğu’nun en önemli konusu, budur. O bölgede güç dengesi  olacak, birincisi bu. İkincisi ise Hürmüz Boğazı’ndan gemiyle akan petrol akışı  kesilmeyecek. Amerika, o bölgedeki petrolü kullanmıyor. Kim kullanıyor? Baktığınızda karşınıza Avrupa çıkıyor ama esas önemli olan Çin veJaponya  çıkıyor. Körfez’den çıkan petrolü deniz taşımacılığıyla en çok Çin ve Japonya  kullanıyor. Amerika, o bölgenin komiserliğini, polisliğini yapıyor. Nedeni ise  global ekonomi ve bütün ekonomiler entegre olmuş durumda. Dolayısıyla Çin  ekonomisinin batması veya terse gitmesi demek, Amerikan ekonomisini de berbat  ediyor. Yani Amerika hem ekonomisini koruyor hem de buradan güç kazanıyor.”
ATATÜRK 100 SENE ÖNCE SÖYLEMİŞTİ
Başbuğ, Amerika’nın Suriye politikasında 2011’de değişiklik yaptığını,  Türkiye’nin böyle bir değişikliğe gitmediğini, bunun da doğru bir hareket  olmadığını savundu.
Suriye’de hala merkezi bir gücün var olduğunu dile getiren Başbuğ, “Bu  devletle diplomatik ilişkileri bir an önce kuralım. Bunlar yıllardır söyleniyor  ama Türkiye’ye geç geldi. Esad’lı geçiş dönemine girilmesi lazım ve geç kalındı.  Suriye’nin gidişatı iyi değil, parçalanma riski var. Türkiye açından bu çok  önemli” dedi.

Başbuğ, Ortadoğu’da bir Kürt devletinin kurulmasının çok uzak  olmadığını, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında Meclis’te bu  konuyla ilgili konuşma yaptığını aktardı. 

“Bunu tayin edecek, İran ve Türkiye” 

İlker Başbuğ, şunları kaydetti: 

“Lozan’dan önce Musul konusu tartışılırken, Mustafa Kemal Atatürk  diyor ki, ‘Irak’ta bir Kürt devleti oluşma ihtimali var. Irak’ta bir Kürt devleti  oluşursa, bu bizim Türkiye’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızı etkiler.’
Bugün Irak bağlamında gelinen nokta ne? Üzülerek söylüyorum ama bir  realite. Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin oluşumu, Birinci Dünya Harbi’nden  beri Sevr’de de var. Tarihsel olarak 2015’te Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin  oluşma ihtimali tepe noktasında, bunu görün. Böyle bir devletin kurulması  açısından ümitlerin tepe noktası olduğu bir süreçteyiz, zaman biçiliyor. Bu  süreyi tayin edecek kim? Bunu tayin edecek, İran ve Türkiye. Yani böyle bir  devletin oluşmasına İran ve Türkiye bugün ‘evet’ desin, yarın bu devlet kurulur,  hiçbir engel yok. Bunu engelleyen halihazırda süreyi uzatan konjonktür, İran’ın  ve Türkiye’nin böyle bir oluşuma karşı olmaları. İran, şu anda buna kesinlikle  karşı. Türkiye’nin de elbette karşı olması lazım.”