Sözcü Plus Giriş

Atatürk adı yavaş yavaş kaldırılıyor

A.O.Ç.'ye yapılan camiye, ‘’Gazi Orman Çiftliği Camii’’ adı verildi. Belediye tarafından asılan yön tabelalarında da Atatürk adı kullanılmadı.

Güncellenme: 15:28, 12/05/2015
Atatürk adı yavaş yavaş kaldırılıyor

Deniz AYHAN/ANKARA

Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılmadan önce Ankara'nın en yeşil alanı olan ve 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Atatürk Orman Çiftliğine yapılan camiye, ‘'Gazi Orman Çiftliği Camii'' adı verildi. Belediye tarafından asılan yön tabelalarında da Atatürk adı kullanılmadı.

Daha önce resmi yazışmalarında ‘Gazi Orman Çiftliği' adını kullanan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bulvarı üzerine astığı yeni yön tabelasında da, Atatürk adını kullanmadı ve tabelayı ‘'Gazi Orman Çiftliği Camii'' olarak düzenlendi.

ATATÜRK O.Ç. YAZMIŞTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, göreve geldiği ilk yıllarda Atatürk Orman Çiftliği tabelasını Atatürk O.Ç. olarak değiştirmişti. Gökçek, bu tabelada kastedilen anlama yoğun tepki gelmesi üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Gökçek, 2013 yılında Ankara Bulvarı üzerinde bulunan alt geçidin adını da ‘'AOÇ Alt Geçidi'' yapmıştı. Ancak A.O.Ç alt geçidindeki ‘A' harfinin sürekli olarak düşmesi dikkat çekmişti.

Yayınlanma Tarihi:15:26,