Sözcü Plus Giriş

Gökmen ULU / İZMİR

CHP üyelerinin oy kullandığı ön seçim sonucunda İzmir 2. Seçim Bölgesi'nde 6. Sıra Milletvekili Adayı olan ancak Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylığı düşürülen Atila Sertel davasında önemli bir gelişme yaşandı. YSK gerekçesinde, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atila Sertel’i, delege olarak katıldığı Basın İlan Kurumu’nun memuru saymıştı. Sertel ise kendisinin devlet memuru olmadığını belirterek, karara itiraz etmiş ve Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali başvurusunda bulunmuştu. Davayı kabul eden AYM, dosya kapsamında Adalet Bakanlığı’ndan görü,ş istemişti. Bakanlık konu hakkındaki görüşünü yüksek mahkemeye sundu.

75 gündür herhangi bir ilerleme kaydedilmeyen davada, Adalet Bakanlığı tarafından bildirilen görüşle davanın seyrini hızlandıracak bir gelişme kaydedildi. Bakanlık 15 sayfalık yazısında Atila Sertel'in kamu görevlisi olmadığı sonucunu doğuran ifade ve örneklere yer verilerek, nihai takdir yetkisi AYM'ye bırakıldı.

“BAKANLIK DAVAYI SERTEL’İ HAKLI GÖRDÜ”

Atila Sertel'in Avukatı Murat Ergün, yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Av. Murat Ergün, “15 sayfalık yazıya baktığımızda Adalet Bakanlığı'nın Atila Sertel'i haklı bulduğunu görüyoruz. Bunu açık açık söylemiyor ama hukukçu olarak yazılanlardan bunu anlıyoruz” dedi. Adalet Bakanlığı'nın ancak böyle bir görüş bildirebileceğini ifade eden Ergün, “Adalet Bakanlığı görüşünde davamızın reddini istemiyor ya da Atila Sertel'in haksız olduğunu söylemiyor. Bilakis bizim görüşlerimizi ve haklılığımızı teyit eden nitelikte görüş bildirilmiş. Adalet Bakanlığı'nın yaşanan olaylar hakkında bizimle ihtilafa düşmediğini görüyoruz” dedi.

“SERTEL DEVLET MEMURU DEĞİLDİR”

Atila Sertel'in seçilme hakkının yanısıra, CHP ön seçiminde oy veren 13 bin kişinin seçme hakkının da ihlal edildiğini belirten Ergün “Bakanlık, AYM'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarını dikkate alarak yorumlama ve uygulama yapması kanaatinde

olduğunu belirtti. Bu bizim için anlamlı. Çünkü bu olayın çözümü ile ilgili sadece iç hukuka bakamazsınız, uluslar arası hukuka da bakılmalı. Örneğin AİHM bir kişinin kamu görevlisi sayılabilmesi için üç yılda üç ay kamusal görev yapmasını ölçüt kabul ediyor. Bu davada ise öncelikli olarak Sertel'in yaptığının kamu görevi olmadığı gerçekliği var. Ayrıca Sertel’in yılda sadece 8 gün genel kurulda temsil görevi aldığını, tüm görev süresi boyunca bile üç ay görev yapmadığını görüyoruz. Bu dahi haklılığımızı göstermesi açısından yeterli” diye konuştu. Bakanlık tarafından gönderilen yazının son kısmında bir kişinin kamu görevlisi sayılabilmesi için yapılan işin asli ve sürekli olması şartının da arandığını dile getiren Av. Murat Ergün, Atila Sertel'in asalet koşulunu sağlamadığının ve süreklilik arz eden bir görevi bulunmadığının altını çizdi.”

“GEÇ GELEN KARAR ADALET DEĞİLDİR”

Tüm bu görüşler doğrultusunda Anayasa Mahkemesi'nin lehte karar vermesini beklediklerini dile getiren Ergün, “Lehte karar çıkarsa YSK bu kararı uygulamak zorundadır. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını yerine getirmemek ilgililerin hukuki ve cezai sorumluluğunu doğurur, böyle bir şey söz konusu olamaz. Dolayısıyla AYM'de lehte karar çıkarsa Atila Sertel'in milletvekilliği iade edilecek” dedi. Ergün, Anayasa Mahkemesi'nin adli tatilden önce davayı mutlaka karara bağlayacağını düşündüğünü ifade ederek, “Geç gelen karar adalet değildir” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel, aktif siyasete girme kararı alarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı olmuştu. Sertel, CHP üyelerinin oy kullandığı ön seçimde, İzmir İkinci Seçim Bölgesi’nde, Kemal Kılıçdaroğlu ve Mustafa Balbay’dan sonra sandıktan üçüncü sırada çıkmıştı. Üç kişiyi de kontenjan aday olarak listeye yerleştiren CHP, Sertel’in adını altıncı

sıra adayı olarak Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmişti. Bu süreçte ise parti içi hamleler devreye girmişti. CHP’nin eski İzmir İl Başkanı ve sekizinci sıra milletvekili adayı Ali Engin’e yakın isimler olduğu iddia edilen üç kişi, YSK’ya şikayet dilekçesi ile başvurarak, Sertel’in kamu görevlisi olduğunu öne sürmüş ve adaylığının düşürülmesini talep etmişti.

Bunun üzerine YSK beklenmedik bir karar alarak Sertel’in adaylığını düşürmüştü. Sertel, YSK kararının gerçeklere ve hukuka aykırı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanmıştı.

CHP DİSİPLİN KURULU YARIN TOPLANIYOR

Diğer yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olayla ilgili olarak parti disiplin kurullarının harekete geçmesi talimatı vermişti. Sertel hakkında YSK’ya şikayet başvurusu yapan üç kişi partiden istifa ederken, gözler disiplin kurulu soruşturmasına çevrildi. CHP İzmir İl Disiplin Kurulu, yarın Ali Engin ile kardeşi Abdullah Engin’in ifadelerini alacak.

Disiplin kuruluna daha önce şahit olarak ifade verenler, Engin kardeşlerimn azmettirici olduğunu iddia etmişlerdi.

Yayınlanma Tarihi:15:45,