AYM’nin yeni başkanı Zühtü Arslan

Zühtü Arslan 17 üyenin 11'inin oyunu aldı. 4 yıl başkan olarak görevini sürdürecek.

AYM’nin yeni başkanı Zühtü Arslan

Haşim Kılıç’ın emekliliğinin ardından boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine Zühtü Arslan seçildi. Zühtü Arslan kulislerde “AKP’nin AYM başkanlığı koltuğunda” görmek istediği aday olarak biliniyordu.

O KARAR İÇİN ‘YARGI DARBESİ’ DEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Zühtü Arslan, AKP’nin kapatılmasıyla ilgili davayı kabul eden Anayasa Mahkemesi’ni eleştirmişti. Prof. Dr. Zühtü Arslan, AKP’nin kapatılmasıyla ilgili davayı kabul eden Anayasa Mahkemesi kararının ‘yargı darbesi’ niteliğinde olduğunu ileri sürmüştü. İşte yeni başkan Zühtü Arslan’dan AYM’ye eleştiriler…

“ERTELEME KARARINA ANLAMLAR YÜKLEYEMİN”

Geçtiğimiz hafta yapılması beklenen AYM Başkanlığı seçimi bugüne ertelenmişti. Haşim Kılıç Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak yaptığı son konuşmasında “Erteleme kararına başka anlamlar yüklemek gereksiz. 25 yıllık meslek hayatım boyunca gizli bir ajandam olmadı.” dedi.

KALELİ VE ARSLAN YARIŞTI

Anayasa Mahkemesi’nde seçimlerde Başkan Vekili Serruh Kaleli ile üye Zühtü Arslan yarıştı. Kaleli, 2005 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti.

Haşim Kılıç bu konuşmasıyla hatırlanacak!Haşim Kılıç bu konuşmasıyla hatırlanacak!

Yeni başkan Zühtü Arslan ise 2009-2012 yılları arasında Polis Akademisi Başkanlığı yaptı. 2012’te, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti. Arslan, Kaleli’ye karşı AKP’nin desteklediği adaydı.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptı.

İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan'ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor.

TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde “1957-1960 döneminden” sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye'de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...