Sözcü Plus Giriş

Bahçeli: Diyanet otomobileşti

Devlet Bahçeli, "bugünkü Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde Diyanet siyasallaşmıştır ve otomobilleşmiştir" dedi.

Güncellenme: 16:02, 27/05/2015
Bahçeli: Diyanet otomobileşti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bugünkü Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde Diyanet siyasallaşmıştır ve otomobilleşmiştir. Onun için yapılacak bir tek şey vardır, bu istismardan kendisini ve kurumu kurtarmak istiyorsa, Sayın Cumhurbaşkanı’nın onu frenleyebilecek bir gücü kendisinde görmediğine göre, istifa etmesi lazım. Diyanet İşleri Başkanlığı makamı için en hayırlısı odur” dedi.

Bahçeli, Kızılcahamam ziyaretinde Patalya Otel’de gazetecilerin, “Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e, Cumhurbaşkanlığı tarafından tahsis edilen makam aracı tartışmaları” ile “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bahçeli’ye yönelik eleştirilerine” ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle 10 Ağustos sonrasındaki 36’ya yaklaşan yurtiçi gezilerinin, bu geziler içindeki değerlendirmelerinin hiç ciddiye alınacak görülmediğini aktaran Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın “Nerede, neyi, nasıl konuşacağını tamamen unutmuş, aklına geldiği gibi herkesi suçlar, herkese iftira eder, herkesi tahrik eder bir üslubu kendisi için bir öncelik haline getirdiğini” iddia etti.

“Diyanet İşleri Başkanlığı konusu ve ona tahsis edilen araba konusunu çok iyi anlamaktadır fakat seçim öncesinde her şeyi istismar ettiği gibi, Diyanet İşleri Başkanlığını da istismar alanına almıştır” ifadelerini kullanan Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu oyuna Diyanet İşleri Başkanı nasıl düşmektedir, onu dikkate almamız lazım. Bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış, İslam alimi çok değerli şahsiyetler vardır. Onların uygulamaları vardır ama bugünkü Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde Diyanet siyasallaşmıştır ve otomobilleşmiştir. Onun için yapılacak bir tek şey vardır, bu istismardan kendisini ve kurumu kurtarmak
istiyorsa, Sayın Cumhurbaşkanı’nın onu frenleyebilecek bir gücü kendisinde görmediğine göre, istifa etmesi lazım. Diyanet İşleri Başkanlığı makamı için en hayırlısı odur. Gelecekte de Sayın Başkan için en hayırlısı olur diye düşünüyorum.”

Bir gazetecinin, “Sulh ceza hakimlikleri, partinizin seçim afişlerini toplatma kararı aldı. 81 ilin emniyet ekiplerine bir yazı gönderildi. Seçime iki hafta kala bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki sorusu üzerine Devlet Bahçeli, “MHP’nin söylemleri gönüllere yazılıyor. Ne kadar toplatırlarsa toplatsınlar hiç anlam ifade etmez. Mahkemeler, bizimle bu manada meşgul olurlarsa da memnun oluruz” yanıtını verdi.

Bahçeli, basın mensuplarından başka soru gelmemesi üzerine, “Bu kadar hazırlığı iki soru için mi yaptınız?” dedi.

AA