Bozdağ’dan ilginç IŞİD yorumu

Adalet Bakanı Bozdağ: "Müdahalede bulunamayız"

Bozdağ’dan ilginç IŞİD yorumu

SÖZCÜ/ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sosyal medyaya da yansıyan IŞİD’e yakın grupların İstanbul’daki bayramlaşma görüntülerine ilişkin TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine Bakan Bozdağ’dan yanıt geldi. Bozdağ, “Müdahalede bulunamayız, Soruşturma devam ediyor” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, IŞİD’in sosyal medyaya yansıyan İstanbul’daki bayramlaşma görüntülerine ilişkin soru önergesine, “Bakanlığımız veya herhangi bir makam, organ, merci veya kişi tarafından müdahalede bulunulması söz konusu olamaz” dedi. Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca konuya ilişkin soruşturmanın halen devam ettiğini kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sosyal medyaya da yansıyan IŞİD’e yakın grupların İstanbul’daki bayramlaşma görüntülerine ilişkin TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, bayramlaşma sırasında cihat çağrısı yapıldığına işaret ederek, “Bu iddialar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Poşi takmanın, Grup Yorum bileti satmanın illegal örgüt üyesi olmaya kanıt olarak gösterildiği ülkemizde cihat çağrısı yapmanın herhangi bir karşılığı var mıdır?” diye sordu.

Müdahalede bulunamayız

Önergeyi yanıtlayan Bozdağ, anayasa ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili hükümlerini anımsatarak, “Belirtilen hükümler çerçevesinde, işlenen suçlar sebebiyle soruşturma veya kovuşturma yürütülmesinde tüm yetki ve sorumluluk yargı mercilerine ait olup, bakanlığımız veya herhangi bir makam, organ, merci veya kişi tarafnıdan müdahalede bulunulması söz konusu olamaz” dedi. Bozdağ, şunları kaydetti:

Soruşturma devam ediyor

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan yazışmaya verilen cevapta, soru önergesinde bahsi geçen olayla ilgili başsavcılıklarınca yürütülmekte olan bir soruşturma bulunduğu ve soruşturmanın halen devam ettiği bildirilmiştir.”

Ağbaba: IŞİD, Türkiye’den ne zaman çıkacak

Önergenin yanıtını değerlendiren Ağbaba, “IŞİD Kobane'den çıktı ama Türkiye'deki unsurları hala faal. Türkiye’den ne zaman çıkacak? Muhalif olan herkes hakkında jet hızıyla yürütülen soruşturmalar konu IŞİD olunca ağırdan alınıyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...