Sözcü Plus Giriş

‘Bakara-makara’cıyı yanına alıp yine din siyaseti yaptı

Elinde tuttuğu Kuran-ı Kerim'i miting meydanında sallayan Erdoğan AKP'ye oy istedi.

Güncellenme: 16:33, 05/05/2015
‘Bakara-makara’cıyı yanına alıp yine din siyaseti yaptı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü Siirt programına 17 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrası istifa etmek zorunda kalan, ‘Bakara-makara' ses kaydı ile hatırlanan Egemen Bağış da katıldı.

Erdoğan'ın heyetiyle birlikte İstanbul'dan ‘baba ocağı' Siirt'e birlikte uçtuklarını kişisel Twitter hesabından duyuran Egemen Bağış, “Dünya'ya demokrasi dersi veren Siirt'e vardık” diye yazdı. Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan eski bakan Bağış, herhangi bir ayete yer vermedi.

“KURAN'LA YAŞIYORUM”

Erdoğan ise konuşmasına “Egemen kardeşimin söylediği gibi” diyerek başladı, eski bakanı referans göstererek övdü. Sonra da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun kendisi hakkında Kayseri'de konuştuğunu belirterek, “Şimdi ana muhalefet partisinin başındaki zat benimle ilgili diyor ki, ‘Cumhurbaşkanı, Evren gibi Kuran'ın istismarını yapıyor. Kılıçdaroğlu, ben Kuran'la büyüdüm, Kuran'la yaşıyorum. Onu sen kendine söyle. Kendi şahsında Kuran'ın yerinin ne olduğu malum. Beyefendi nereden buraya geldi. Hani ben dedim ya, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kürtçe Kuran meali yayınladı dedim. Bundan rahatsız olmuş. Bu bir istismar mı?” diye konuştu.

CHP'den, Erdoğan'a sert Kuran cevabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt'te yaptığı konuşmada, “Ben Kuran'la büyüdüm, Kuran'la yaşıyorum” sözleriyle, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sert eleştirisine, CHP'nin emekli Müftü Milletvekili İhsan Özkes'ten dün sert yanıt geldi. İhsan Özkes şöyle konuştu:

“Recep Tayyip Erdoğan Kuran'la büyüdüğünü, Kuran'la yaşadığını söylüyor. Kuran'la büyüyüp, Kur'anla yaşadığını iddia eden birinin, Kuran'ın hırsızlığı haram kıldığını, yolsuzluğu haram kıldığını, rüşveti haram kıldığını, kul hakkı yemeyi haram kıldığını, israfı haram kıldığını, baskıyı ve zulmü haram kıldığını bilmesi gerekmez mi? Kura'la yaşadığını iddia eden birinin bu ilahi emirlere harfiyen uyması gerekmez mi?”