Balıkesir`de kar kırsal kesimdeki 136 mahallenin yolunu ulaşıma kapattı

Balıkesir`de kar kırsal kesimdeki 136 mahallenin yolunu ulaşıma kapattı

Balıkesir`de kar kırsal kesimdeki 136 mahallenin yolunu ulaşıma kapattı

Hilmi DUYARBALIKESİR, (DHA)- BALIKESİR`de dün akşam başlayan ve sabah karşı etkisini artıran kar yağışı, 136 kırsal mahallenin yolunun kapanmasına neden oldu. Kar nedeniyle 6 ilçede okullar 1 gün tatil edilirken, 1 ilçede de sadece taşımalı sistemde eğitim veren okullarda ara verildi. İzmir-İstanbul Karayolu`nun Balıkesir il sınırları kesiminde önlem amacıyla yol durumuna göre belli noktarda TIR`ların bekletildiği açıklandı.

Balıkesir`de dün (çarşamba) saat 17.00 sıralarında sezon ilk kar yağışı başladı. Gece boyunca yağan kar sabah etkisini arttırca, yüksek kesimlerdeki kırsal mahallellerdeki kalınlığı 20 santimetreyi buldu. Balıkesir AFAD Müdürü Bekir Bahar, saat 10.30 itibariyle Balıkesir`in ilçeleri Altıylül`de 6, Dursunbey`de 17, Karesi`de 42, Kepsut`ta 40, Manyas`ta 3, Susurluk`ta 20, Bigadiç`te 8 olmak üzere toplam 136 kırsal mahalle yolunun kapandığını açıkladı. Bahar, önceden alınan önlemler nedeniyle Balıkesir-Bursa, Balıkesir-İzmir, Balıkesir-Çanakkale karayollarının trafiğe açık olduğunu belirterek, şöyle dedi:

`Ana arterlerde sıkıntı yok. TIR`ların kayarak yolu kapatmasının önüne geçebilmek için trafiğe çıkmasına izin verilmeyip, bekletiliyor. Kar lastiksiz ve zincirsiz araçlar trafiğe salınmıyor. Kar lastiği olan ve zincir takılı araçlar yollarda rahatça seyredebiliyor. Balıkesir`de elektrik kesintisi olan ilçe ya da mahalle yok. Kar yağışı hızını arttırmasına rağmen ekiplerin düzenli çalışmasıyla karayollarının kapanmaması sağlanıyor. Karesi`nin Yaylacık Mahallesi`nde bir bebeğin rahatsız olduğu haberini alınca, bir iş makinesi ve ambulans gönderdik. Bunun dışında bir sıkıntımız yok.`

Kar yağışı devam ederken, Karayolları`nın yol açma ve tuzlama ihalesini alan firmanın tüm ana yollarda ekiplerinin hazır olarak beklettiği ve gerektiğinde anında müdahalede bulunduğu bildirildi.

KAR TATİLİ VERİLEN OKULLAR

Balıkesir`de kar yağışı öğrencilere yaradı. Altıeylül, Karesi, İvrindi, Kepsut, Susurluk, Balya ilçeleri Hıfzıssıhha Kurulları`nın aldığı karar doğrultusunda, bugün olumsuz hava şartları nedeniyle tüm okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Manyas`ta ise taşımalı eğitim yapan Süleymanlı İlkokulu, Şevketiye İlkokulu, Miralay İlkokulu, Darıca İlkokulu, Akçaova İlkokulu, Salur Çok Programlı Anadolu Lisesi, Adnan Hunca Çok Programlı Anadolu Lisesi bugün eğitime ara verdi. Hava koşullarına göre yeni kararların alınacağı da milli eğitim müdürlüklerince açıklandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 400 TON TUZ STOKLADI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de kar ile mücadele için 400 ton tuz satın aldı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Ayhan Arık, meteoroloji tarafından yapılan yoğun kar yağışı uyarısı üzerine kendilerinin de gerekli tedbirleri aldıklarını, ekiplerin her an göreve hazır beklediklerini bildirdi. Arık, şöyle konuştu:

`Karesi ve Altıeylül ilçelerinde birer ekip çalışmalarını sürdürüyor. Kepsut, Bigadiç, Susurluk, Savaştepe, ilçelerimizde de ekiplerimiz uyarıldı. Fen İşleri Daire Başkanlığı`nın İvrindi, Burhaniye, Dursunbey, Sındırgı, Gönen ve Bandırma şube şefliklerinde de karla mücadele ekiplerimiz 24 saat esasıyla görev yapmak üzere teyakkuz haline geçirildi. Kar yağışı nedeniyle yaşanacak olumsuzluklara müdahalede AFAD İl Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalışma yapılacak.`

Karayolları 14. Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İtfaiye Daire Başkanı Nazım Ergelen, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Gürkan Kurtbaş, AFAD İl Müdürü Bekir Bahar, emniyet, jandarma, meteoroloji, sağlık, milli eğitim, UEDAŞ, Kızılay, Şoförler ve Otomobilciler Odası, karla mücadele ihalesini alan KLV firmasının temsilcilerinin olumsuz koşullarla ilgili yaptığı toplantının ardından, geçen yıl görülen olumsuzlukların yinelenmemesi için çalışılacağı açıklandı.

DHA-Genel – Türkiye-Balıkesir – Hilmi DUYAR
2015-12-31 12:10:06

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...