Bandırma çöplüğünde yine yangın çıktı

Balıkesir'in Bandırma İlçesinde kent çöplüğünde metan gazı sıkışması sonucu yeniden yangın çıktı.

Bandırma çöplüğünde yine yangın çıktı

Geçen yıl beş kez çıkan çöplük yangını bu yıl ikinci kez yanmaya başladı. Çöplükteki söndürme çalışmaları rüzgar nedeniyle güçlükle yürütülüyor.

Bandırma’da geçen yıl beş kez yangın çıkan ve daha sonra söndürülen Ayyıldız Mahallesi yakınlarındaki çöplük alanı bu yıl ikinci kez yeniden yanmaya başladı. Metan gazının sıkışması sonucu çıkan yangın sonrası dumanlar rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayıldı. Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma İtfaiye Müdürlüğü’ne ait araçlarla yangının söndürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Saat 12.00 sıralarında başlayan ve rüzgarın da etkisiyle giderek büyüyen yangına itfaiyenin suyla müdahalesinin yetersiz kalması nedeniyle toprakla da müdahale edildiğini belirten Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı İsmal Ay, yangının metan gazı sıkışması sonunda meydana geldiğini söyledi.

Şehir çöplüğünün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkisi altında olduğunu hatırlatan İsmail Ay, “Şehir çöplüğüyle ilgili 1 ay önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne kapsamlı bir rapor sunulmuştu. Henüz bir yanıt gelmedi. Şehir çöplüğünde vahşi depolama yöntemiyle katı atıklar toplanıyor. Bir an önce katı atık depolama tesisinin hizmete sokulması gerekiyor. Yaz aylarında sıcaklığında artmasından dolayı her yıl şehir çöplüğünde yangın sonrasında oluşan dumanlar bölgede bulunan yerleşim alanlarını olumsuz yönde etkiliyor” dedi. Bandırma’da yaklaşık 50 dönüm büyüklüğündeki araziye her gün 170 ton çöp dökülüyor.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...