Sözcü Plus Giriş

Başbakanlık itiraf etti: Evet kaçak!

Atatürk Orman Çiftliği üzerine kaçak olarak yapılan AK Saray için savunma yapan Başbakanlık'tan tarihi itiraf geldi.

09:37 -
Başbakanlık itiraf etti: Evet kaçak!

Erdoğan’ın devletin prestijini gösterdiğini iddia ettiği ve Atatürk Orman Çiftliği üzerine kaçak bir şekilde yapılan Ak Saray ile yeni gelişmeler gerçekleşti. Mahkeme Atatürk'ün mirası Orman Çiftliği arazisi üzerinde yapılmasına olanak tanıyan imar planı iptal etti. Başbakanlık, mahkemeye gönderdiği savunmada arazi üzerinde uygulama imar planlarının yapılmadığını, bu yüzden alanın yapılaşmaya açık olmadığını itiraf etti.

Ankara Barosu ile meslek örgütleri, Ankara 5. İdare Mahkemesi'ne açtıkları dava ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2010 yılında Atatürk Orman Çiftliği Arazisi üzerinde uygulamaya koyduğu, 1/10000 Nazım İmar Planı, ulaşım şeması ve ulaşım uygulama projesinin iptalini istedi. Mahkeme de plan, şema ve projeyi iptal etti.

Ak Saray'a şok: O plan iptal edildi

Ak Saray’a şok: O plan iptal edildi

Davaya müdahil olan Başbakanlık, dava konusu planın “uygulamaya yönelik olarak hazırlanan bir plan niteliğinde olmadığını” açıklarken, savunmasında, “Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde uygulamaya geçilebilmesi için bu alanlarda etaplar halinde 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planlarının ve Uygulama İmar Planlarının hazırlanmasının gerekmekte olduğu, ancak henüz bu aşamaya gelinmediği”ni itiraf etti. Bu yüzden planla, Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde herhangi bir yapılaşma ve tam kullanım kararı getirilmediğini belirtti.

Türk milleti için

Ankara Büyükşehir Belediyesi mahkemeye, dava konusu imar planlarının “AOÇ arazisinin parçalanmışlığına son vermek, bütünlüğünü sağlayarak Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda sadece Ankara halkına değil, Türk milletine hizmet vermek amacı taşıdığını” savundu.

Sigorta ödemez

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan, iptal kararını “Acilen kaçak saray boşaltılmalı ve cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü'ne taşınarak, en azından anayasal sınırlara çekilecek bir yönetim tarzının oluşması bir zorunluluk olarak karşımızda duruyor. Toplumsal muhalefet ve siyasi partiler harekete geçmelidir” sözleri ile değerlendirdi. Başbakanlığın itirafını “Kendi hukuksuzluklarını ihbar ediyorlar” diyerek eleştiren Candan, plan dahilindeki yolların da planla birlikte iptal edildiğine dikkat çekerek “Oradaki yollar yasa dışı. Sakın ola ki orada trafik kazası yapmayın. Sigorta ödenmez. Yok hükmünde çünkü. Kaçak Saray katlamalı kaçak saray artık” değerlendirmesini yaptı.

Kaçak Saray faizi artırıyor

Kaçak Saray faizi artırıyor

Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise kararın hizmet binalarının “hukuki ve fiili durumunu zedelemeyeceğini” belirterek kararın “Çiftlik alanının tamamına ilişkin üst ölçekli ve Ankara Büyükşehir Belediyesince onaylanan 1/10.000'lik nazım imar planıyla” ilgili olduğunun “düşünüldüğünü” aktardı.

İŞTE MAHKEMENİN İPTAL GEREKÇELERİ

1 Yapılaşma yasak: Yasaya göre, AOÇ'de belediyeye tahsis edilen araziler amacı dışında kullanılamaz, üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz.

2 Yüzde 42'si zaten uçtu: 2005 yılı sonu itibari ile arazi kaybı Atatürk'ün vasiyeti ile hazineye hediye etmiş olduğu arazinin yüzde 42'sine eşit.

3 Kuruluş amacına uygun değil: Planlar, planlama hiyerarşine yönelik ilkelere, nazım imar planı tekniği ve ilkelerine, AOÇ'nin kuruluş amacına uygun değil.

4 SİT'e ters: Nazım plan kararları ile getirilen fonksiyonlar 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı'na uygun değil.

5 Havyanlar unutulmuş: AOÇ'de giderek artan yol ağının oluşturacağı bariyer etkisi düşünülmemiş, tarla sistemleri arasında hareket edecek canlıların geçişlerini tehdit edecek boyutta.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:12 04.08.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more