Bedelli başvuruları bitti!

Bedelli askerlik için öngörülen 2 aylık başvuru süresi bitti. Başvurular dün mesai bitimi olan saat 17'de sona erdi.

Bedelli başvuruları bitti!

Başvuru işlemlerini son güne bırakan kimi vatandaşlar Askerlik şubesi önlerinde ilginç görüntüler oluşturdu. Mesai bitiminden önce bedelli askerlik başvurusunda bulunmak isteyenler işlemlerin yapıldığı binaya koşarak girdiler.

Bedellide son gün! Bedellide son gün!

 

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA
Bu yoğunluğun üzerine Milli Savunma Bakanılığı’ndan bir açıklama geldi.  Askerlik şubelerinin akşam saat 20:00’ye kadar açık olacağını duyurdu.

BAKAN YILMAZ  BEDELLİDE SON RAKAMI AÇIKLADI
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'de 200 bin 338 kişinin bedelli askerliğe başvurduğunu ifade ederek, “Biz bu rakamı beklemiyorduk” dedi.

Sivas'ta bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz kentteki, ARİFAN İlim ve Kültür Derneği'ni ziyaret etti. Burada basın mensuplarının bedelli askerlik konusundaki sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, “En son bana verilen bilgiye göre başvuru 200 bin 338 rakamına ulaştı. Dolayısıyla biz 200 bin rakamını beklemiyorduk. Bu çok iyi bir rakam. Ve yine bir kez daha söylüyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlenmesi için, emniyet, güvenlik güçlerimizin, teknik imkanlarını, kabiliyetlerini artırmak için Savunma Sanayi Fonu'na gidiyor bu kaynak. Destek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu bir seçenekti. Bu seçeneği kullanmayıp da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bedenen katılmak istiyorum diyenlere de teşekkür ediyorum. Şunu herkes bilmeli ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hem bedenen, hem askere ihtiyacı var hemde mali olarak teknik kabiliyetlerini geliştirmeye ihtiyacı var. Biri diğerinin alternatifi değildir. Bu iki sistemin de arada götürülmesi lazımdır. Böyle olursa Türkiye'nin yarını bugününden daha güçlü olacaktır. Emniyet güçlerimiz kendi eksikliklerini gidereceklerdir diyor ve hayırlı, uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Bedelliden elde edilen gelirin ise 3 milyar lirayı aşması bekleniyor. Bu kaynak Savunma Sanayini Destekleme Fonu’na aktarılacak.

Bedelli askerlik daha önce 4 kez çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433 kişi, 1992 yılında 35 bin 111 kişi, 1999 yılında 72 bin 290 kişi ve 2011 yılında ise 69 bin 73 kişi bedelli askerlik uygulamasından yararlandı.

Bedelli askerlik için çok önemli bilgiBedelli askerlik için çok önemli bilgi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...