Reklamsız Sözcü

Bingöl’e acil yardım ödeneği

Bingöl ve Malatya'da art arda meydana gelen 5.3 ile 5 büyüklüğündeki depremler sonrası AFAD koordinasyonundaki iyileştirme çalışmaları sürüyor.

android-time 12:09
Bingöl’e acil yardım ödeneği
Bingöl ve Malatya'da art arda meydana gelen 5.3 ile 5 büyüklüğündeki depremler sonrası AFAD koordinasyonundaki iyileştirme çalışmaları sürüyor.

Malatya ve Bingöl’deki depremler yöre halkını endişelendiriyor. Bingöl ve Malatya'da birkaç gün arayla medyana gelen depremler ve artçılar sonrası AFAD, Türkiye Afet Müdahale Planı'nı devreye aldı. İki ilde de ön hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Depremzedelerin barınması için çadır ve konteynerlar bölgeye ulaştırılırken, Bingöl için acil yardım ödeneği de gönderileceği öğrenildi.

 

Bingöl depremi ile birlikte Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki Yerel Düzey Hasar Tespit Hizmet Grubu harekete geçti. AFAD, ön hasar tespiti için Bingöl'de 38 teknik personel ve 8 araç görevlendirdi. Kiğı'da afetzedelerin barınması için 30 konteyner ve 3 çadır kuruldu. Kurulumu yapılanların dışında 42 konteyner köylerdeki afetzedelere bugün ulaştırılmak üzere Kiğı merkezinde bulunuyor. Ek 30 konteyner daha, Kiğı'daki köylere sevk edilmek üzere AFAD Elazığ Lojistik Merkezi'nden araçlara yükleniyor. Toplamda 102 konteyner Kiğı ve köylerdeki afetzedelere ulaştırılmış olacak. Bölgede iaşe ihtiyacı bulunmamasına rağmen, önlem olarak, 20 kolilik gıda Kiğı'nın köylerine dağıtıldı. Bölgedeki acil ihtiyaçların karşılanması için ise ilk aşamada 200 bin TL acil yardım ödeneği Bingöl Valiliği'nin kullanımı için tahsis ediliyor.

MALATYA DEPREMİ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Malatya Hekimhan'da meydana gelen depremler sonrasındaki ilk 24 saatte bölgeye 100 adet 16 metre karelik AFAD Aile Tipi Çadır gönderildi. Tüm çadırların kurulumu ve afetzedelere teslimi tamamlandı. Afetzedelerin barınması için 50 konteynerin Hekimhan'a sevk edilme işlemi devam ediyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more