Reklamsız Sözcü

AKP binasına silahla girdi!

Eylemcinin zaman zaman ateş ettiği silahın kurusıkı olduğu anlaşıldı.

android-time 11:25
AKP binasına silahla girdi!
Eylemcinin zaman zaman ateş ettiği silahın kurusıkı olduğu anlaşıldı.

Kartal, Üsküdar Caddesi’nde AKP Kartal İlçe teşkilatı binasına giren silahlı bir kişi etkisiz hale getirilip gözaltına alındı. Umutcan Tosuncu adlı kişinin eylem sırasında zaman zaman ateş ettiği silahın kurusıkı olduğu anlaşıldı. Eylemi gerçekleştirme amacı anlaşılamayan Tosuncu içeri girdiğinde binada olan görgü tanığı olayın ayrıntılarını anlattı.

BİNADAKİ PARTİLİ TANIK : BİR ARKADAŞIMIZIN AYAĞINA DOĞRU ATEŞ ETTİ

7 katlı binanın en üst katında gerçekleşen olay esnasında ilçe binasında bulunan AKP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Beyler Çakır saldırganın bir anda içeri girdiğini belirterek, “Elinde silah vardı. Silahla bir arkadaşımızın ayağına doğru ateş etti ama herhalde kurusıkıydı silah. İki tane silahı ve bomba olduğunu söyledi. İlçe binasını boşaltmamızı istedi, arkadaşları aldık dışarı çıktık. Herhangi bir şey söylemedi. Sadece ‘Boşaltın’ dedi. Biz de boşalttık ve tek başına içerde kaldı. kapının arkasına sandalyeleri falan koydu. Toplantı odasına girip camları kırarak oraya bir bayrak astı. Neden yaptığına dair herhangi bir şey söylemedi” dedi.

KILIÇ MOTİFİ EKLENMİŞ TÜRK BAYRAĞI ASTI

AKP Kartal İlçe teşkilatının bulunduğu binanın 7. katına 11.15 sıralarında çıkan şüpheli içerde bulunanları silah ve üzerinde bomba olduğu tehdidiyle boşalttı. 2 pencere camını kıran saldırgan üzerinde kılıç motifinin de olduğu bir Türk Bayrağını cama astı. Görgü tanıkları bu sırada saldırganın bir el de ateş ettiğini söyledi. Çevrede güvenlik önlemlerinin alındığı sırada cama çıkan şüphelinin çevredekilere hitaben bağırdığı görüldü. Söylediklerinin bir kısmı anlaşıldı, bir kısmı da anlaşılmadı ; anlaşılan bölümde ” Bu vatan için hiçbir şey yapmıyor, sanki herşeyi o yaptı. Irak’ı dolaştı, Suriye’de dolaştı, heryerde kan akıttı, sıra Türkiye’ye geldi” diye bağırdığı görüldü.

KİMLİĞİ BELİRLENDİ, AMACI BİLİNMİYOR

Bölgeye gönderilen takviye Özel Harekat Timlerinin olay yerine gelmesinin ardından binaya giren polisler saldırganı gözaltına alıp binadan çıkardı. Binadan çıkarılan şüphelinin adının Umutcan Tosuncu , elindeki silahın da kurusıkı olduğu belirlendi.

Tosuncu’nun eylemi ne amaçla gerçekleştirdiğiyle ilgili açıklama yapılmadı. Bu amacın belirlenmesine yönelik soruşturma sürüyor.

BAYRAĞIN ÜSTÜNDEKİ NE?

Kılıç motifli Türk bayrağın asılmasıyla birlikte binaya girenin kimliği konusunda kafalar karıştı. Peki ama Türk bayrağında kılıç motifi ne anlama geliyor.

Türk bayrağı üzerindeki motif Hazreti Ali’nın kılıcına benziyor. Ancak bugüne kadar Türk bayrağı ile Hazreti Ali kılıcı hiç birarada kullanılmadı. Kılıçlı Türk bayrağını asanın siyasi kimliği ve bu eylemi neden gerçekleştirdiği henüz anlaşılamadı.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:5301.04.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more