Sözcü Plus Giriş

‘Biz orayı söke söke bitireceğiz!’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB şeref belgesi ve plaket töreninde töreninde konuştu.

Güncellenme: 20:57, 01/05/2015
‘Biz orayı söke söke bitireceğiz!’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Havalimanına ilişkin, “3. Havalimanı, biz havalimanını yapıyoruz, birileri engellemeye çalışıyor. Engelleyemeyeceksin. Biz orayı söke söke bitireceğiz. Biz geldiğimizde Sabiha Gökçen çalışmıyordu. Atatürk Havalimanı ise yetmiyor. Yeri geliyor yukarıda dolaşıp duruyoruz” dedi.

“BİZ ADETA PASÖRDÜK. BİZ PAS ATTIK SİZ DE GOLÜ ATTINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz adeta pasördük. Biz pas attık siz de golü attınız. İhracata dayalı bir ekonomi yürüteceğiz dedik. 36 milyar dolarda, 158 milyar dolara çıktık. Dünyada gidilmedik nokta kalmadı. Sadece kendinize karşı değil, aynı zamanda tüm millete karşı sorumlusunuz. Şahsi kariyeriniz için değil, ülkemizin hedefleri de büyüyecek. Daha çok yatırım yapın lütfen. Risk almadan başarı sağlamanız mümkün değildir. Ekonomi risktir ama yaşam da risktir. Bu riski göze alacağız ve yatırımlarımızı yapacağız” dedi.

“ÜLKEMİZ YENİ BİR YOL AYRIMINA GİRİYOR TERÖRDEN KORKMAYACAKSINIZ, TERÖRÜ KORKUTACAKSINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörden korkmayacaksınız, terörü korkutacaksınız. Bütün mesele o adımları atmamız, lütfen daha çok yatırım yapın, lütfen daha çok kazanın ve bu halkayı büyütün. Önümüze kurulan tuzakları ancak böyle aşabiliriz. Özellikle sizleri yeni Türkiye yolunda birlikte yürümeye davet ediyorum. Ülkemiz yeni bir yol ayrımına giriyor” dedi.

“ESKİ TÜRKİYE TÜM KURUMLARI, TÜM UYGULAMALARI TÜM ALIŞKANLIKLARIYLA ARTIK MİADINI DOLDURDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eski Türkiye tüm kurumları, tüm uygulamaları tüm alışkanlıklarıyla artık miadını doldurdu. İstikrar ve güven. Bu iki sihirli kavram çok önemli. İstikrar yoksa kalkınma olmaz. Bunu sağlamamız lazım. Bunun yolu da yeni Anayasa’dan geçiyor. Yeni Anayasa ile birlikte Başkanlık sisteminden geçiyor” diye konuştu.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DUYUNCA ELEKTRİK ÇARPMIŞA DÖNENLER BİZİMLE AYNI HEDEFİ PAYLAŞMAYANLARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık bu gömlek bu gövdeye çok dar geliyor. Yeni Türkiye’den rahatsız olanlar başkanlık sistemini duyunca elektrik çarpmışa dönenler bizimle aynı hedefi paylaşmayanlardır. Mecbur da değiller. Ama onların derdi başkanlık sistemine geçilince bize yer kalır mı?” dedi.

“1970, 1990 MODEL SEÇİM VAATLERİYLE HALKIN KARŞINA ÇIKANLARLA BU İŞ OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1970, 1990 model seçim vaatleriyle halkın karşına çıkanlarla bu iş olmaz. Kazandırmak için değil kazanılmış olanları yağmalamak için ellerini ovuşturanlar bu ülke için ancak kriz üretebilirler” dedi.

“ASGARİ ÜCRETTE 1000 LİRANIN ALTINA İNEMEZSİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari ücret açık artırmaya çıktı. Asgari ücret ne demek? Bu rakamın altına inemezsin. Üzerine çıkarsan çık seni tutan yok ama 1000 liranın altına inemezsin. Milleti aldatmanın ne anlamı var. 1500, 1800, 5000 diyorlar. O zaman 5000 diyene oy gitmesi lazım. Bunu anlatmam lazım, milletin bunu görmesi lazım.12 seneye dönüp bakın.194 liradan, 1000 liraya gelindi. Bu ülkeden en önemli devrim paramızdan altı sıfırın atılmasıdır. Çünkü bir milletin görünüşü o banknota bağlıdır” dedi.

“1 LİRAYA TUVALETE GİDERKEN,1 MİLYONA TUVALETE GİDER HALE GELDİK. HEYY GİDİ GÜNLER HEYY”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 liraya tuvalete giderken,1 milyona tuvalete gider hale geldik. Heyy gidi günler heyy. Ne hale getirdiler bizi. Paradan altı sıfır attık, paramız değer buldu. Ondan sonra onurlu dolaştık. Bunlar bu tür heveslerin içerisindeler. Buralara durup dururken gelmedik. Kolay olmadı. Şimdi her doğan sigortalı doğuyor, istediği hastaneye gidiyor. Ayrımcılık ortadan kalktı. En önemli hayalimdi, şehir hastaneleri geliyor. Bu hastanelerde artık dışarıdan hastalar da gelip tedavi olacak” ifadelerini kullandı.

“KÜRTLERİN TEK TEMSİLCİSİYİZ DİYORLAR. NE TEMSİLCİSİ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Havalimanları 26’ıydı 53 oldu, 2 tane daha açılacak. Biri Ordu- Giresun Havalimanı, diğeri Hakkari. Tüm engellemelere rağmen, yakmalara rağmen. Ya ne işiniz var makinaları yakıp mücahitleri tehdit ediyorsun. Sonra da Kürtlerin tek temsilcisiyiz diyorlar. Ne temsilcisi? Temsilcisi olsan onlara hizmetin gider, biz hizmetçisiyiz, biz ayrım yapmadık” dedi.

“BUNLAR YER GELDİ VATANI PARSELLEDİLER, YER GELDİ BAYRAĞI YAKTILAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar yer geldi vatanı parsellediler, yer geldi bayrağı yaktılar. Biz de tek millet tek bayrak dedik yola devam ettik. Bizi birbirimize bağlayan bağ budur. Sanayiden arkadaşlarım da var burada. 79 senede bu ülkede, yolda 6100 km bölünmüş yol yapılmışken 12 yılda 16 bin km bölünmüş yol yaptık. Ülkem hamdolsun hızlı trenle bizim dönemimizde tanıştı. Marmaray asrın en önemli projesiydi gerçekleştirdik. Avrasya tüneli bitiyor” diye konuştu.

“3. HAVALİMANINI BİRİLERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR ENGELLEYEMEYECEKSİN BİZ ORAYI SÖKE SÖKE BİTİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki yıl Avrasya Tüneli de bitiyor. Boğazın altında olduğu için kimse görmüyor. 3. Köprü bitecek, geliyor. Bütün bunlar bir aşkın, sevdanın, dertli olmanın gereğidir. 3. Havalimanı, biz havalimanını yapıyoruz, birileri engellemeye çalışıyor. Engelleyemeyeceksin. Biz orayı söke söke bitireceğiz. Biz geldiğimizde Sabiha Gökçen çalışmıyordu. Atatürk Havalimanı ise yetmiyor. Yeri geliyor yukarıda dolaşıp duruyoruz. 3. havalimanı açıldığında bu sıkıntılar bitecek” açıklamasında bulundu.

“ŞİMDİ TAKMIŞLAR KAFAYA İLLE DE TAKSİM İLLA NEDEN TAKSİM DİYORSUN DA MİLLETİN HUZURU KAÇIRIYORSUN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hala çözüm süreci, ile ilgili istismar. Ya bugün 1 Mayıs. Be kardeşim bu 1 Mayıs’ı engelleyenler kimdi? Biz engellemedik. Biz geldiğimizde tatil değildi. Biz geldik halledelim dedik tatil günü olarak 2009 yılında ilan ettik. Şimdi takmışlar kafaya ille de Taksim. Devlet size yerler gösteriyor. Kendine güveniyorsan Maltepe’ye, Yenikapı’ya git oralarda yap. İlla neden Taksim diyorsun da milletin huzuru kaçırıyorsun. Ellerinde bakıyorsun değişik değişik o bayraklar, illegal örgütler, molotoflar ile İstanbul’daki belli semtlerin huzursuzluğuna bunlar hala çalışıyorlar” diye konuştu.

“BİR AVUÇ KİFAYETSİZ MUHTERİS SEÇİM ÖNCESİ ÜLKEMİZİ GERMEK İÇİN ÇALIŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir olacağız diri olacağız. Bunun başka çıkışı yok. İşte şu paralel devlet yapılanmasının sırtını sıvazlayarak bu hainler ile kol kola girerek saldıranlar var. Her fırsatta ekonomiyi durdurma, çökertme çağrısı yaparak saldırıyorlar. Bunun adı ülkesine düşmanlıktır. Bir avuç kifayetsiz muhteris seçim öncesi ülkemizi germek için çalışıyor. İnşallah seçimlerde milletimiz iradesini ortaya koyacaktır” dedi.

“VARDIĞIM SONUÇ: TÜRKİYE BİR AN ÖNCE YENİ ANAYASASINI HAZIRLAMALI VE BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şahsen benim bu tecrübeleri ortaya koyup değerlendirdiğimde vardığım sonuç şu oldu: Türkiye bir an önce yeni anayasasını hazırlamalı ve başkanlık sistemine geçmelidir. Bu sistem bugünkü Türkiye’yi taşımıyor, taşıyamaz” dedi.

“PARLAMENTER SİSTEM ŞU AN BEKLEME ODASINDA DURUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Parlamenter sistem şu an bekleme odasında duruyor. Çünkü Türkiye kendini geleceğe taşıyacak sistemin arayışı içinde. Kasım’da G-20 toplantımız var, 10 tanesi başkanlık sistemiyle yürütülüyor. Biz niçin geri kalanların sistemleriyle ilgileniyoruz. Yeni sistem devreye girdiğinde eski sistem bekleme odasından arşiv odasına alınacak” açıklamasında bulundu.

“NAZİ ALMANYA’SINA RAHMET OKUTACAK TAVIRLAR SERGİLEYENLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başkanlık sitemi teklifimi eleştirmek adına Nazi Almanya’sına rahmet okutacak tavırlar sergileyenler bulunduğunu üzüntü ile görüyoruz. İktidara geldiklerinde muhalif basın yayın organlarına el koymaktan, işadamlarına tehditten daha birçok şeye söylemekten çekinmiyorlar” dedi.

“ÜLKEMİZDEKİ MİSAFİR SURİYELİLERİ ZORLA GERİ GÖNDERME SÖZÜ VERECEK KADAR İŞİ ZIVANADAN ÇIKARDILAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizdeki misafir Suriyelileri zorla geri gönderme sözü verecek kadar işi zıvanadan çıkardılar. Bunu Iğdır’da Stalin Rusya’sı zamanında yaşadık. O zaman Azeri kardeşlerimiz bize sığındılar. Fakat İnönü bu Azeri kardeşlerimizi tekrar Ruslara teslim ettiler. Oraya giderken “Bunlar bizi öldürecek bizi onlara teslim etmeyin siz öldürün” dediler. 144 kardeşimizi Botan köprüsü üzerinde vurarak şehit ettiler İnönü zihniyeti de bunu seyretti” açıklamasında bulundu.

“ZALİM ESED’E TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ KARDEŞİMİZİ TESLİM ETMEK ZİHNİYETİYLE BUNLARDA DA SAPKINLIK VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi de aynı zihniyetin devamı yapıyor. Zalim Esed’e Türkiye’deki Suriyeli kardeşimizi teslim etmek zihniyetiyle bunlarda da sapkınlık var. Bu milletin tarihinde yok, inanç değerlerimizde yoktur. Biz ensarız. Onlar şu anda muhacirdir” dedi.

“BİZ BAŞKANLIK SİSTEMİ DEYİNCE ONLARIN AKLINA SANIRIM CHP’NİN MİLLİ ŞEFİ GELİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyalarımız bu kadar farklı. Biz başkanlık sistemi deyince onların aklına sanırım CHP’nin milli şefi geliyor. Bir diktatör özentisiydi. Meseleyi yanlış anlamışlar” dedi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNDE BENİM TEKLİFİM TEK KAMARALARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fark denetim mekanizması parlamentodur. Bir başka ülkede tek kamaralardır, benim de teklifim budur. Daha çabuk netice almak için, hız önemli” dedi.

“KARGADAN BAŞKA KUŞ TANIMAYANLARIN AKLINA BAŞKANLIK SİSTEMİ DEYİNCE İKTATÖRLÜK GELİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kargadan başka kuş tanımayanların aklına başkanlık sistemi deyince hemen diktatörlük geliyor” dedi.

Yayınlanma Tarihi:20:02,