Reklamsız Sözcü

Bodrum`daki iskele ihalesi ikinci bir talimata kadar iptal

Bodrum`daki iskele ihalesi ikinci bir talimata kadar iptal

android-time 13:42
Bodrum`daki iskele ihalesi ikinci bir talimata kadar iptal
Bodrum`daki iskele ihalesi ikinci bir talimata kadar iptal

Yaşar ANTER- Nilüfer DEMİR BODRUM (Muğla), (DHA)- BODRUM`da, belediyenin mühürleyerek yapımını durdurduğu iskele ve rıhtımın, tepkilere rağmen Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kiralanması için bugün yapılması beklenen ihalenin, ikinci bir talimata kadar iptal edildiği açıklandı. İhalenin geçici olarak da olsa iptal edilmesi, Bodrumlular ve çevrecileri sevindirdi.

Bodrum İlçesi Kumbahçe Mahallesi`nde hizmet veren dünyaca ünlü Halikarnas Disko tarafından yapımına başlanan iskele için 2012 yılında denize kazıklar çakıldı. Bodrum Belediyesi ise kaçak olduğu gerekçesiyle iskeleyi mühürledi. Milli Emlak Müdürlüğü`nün iskele ve kıyı düzenlemesi yapılması amacıyla 30 yıllığına bugün ihaleye çıkacağı açıklandı. Burada bir iskeleye ihtiyaç olmadığını savunup, üç yıldır duran kazıkların da çıkarılmasını isteyen Bodrumluler ve çevreciler, eylemler yapıp, ihalenin iptal edilmesi istedi.

Bugün sabah saatlerinden itibaren ihalenin yapılacağı Bodrum İlçe Milli Emlak Müdürlüğü`ne gelen Bodrumlular, yetkililerle görüştü. Yetkililerin saat 11.00`de yapılacağı duyurulan ihalenin ikinci bir talimata kadar iptal edildiğini açıklaması Bodrumlular`ı sevindirdi. İhale için hiçbir kurum ve kişinin gelmediği de öğrenildi.

`RANTIN DIŞINDA BİR KAMU YARARI TAŞIMIYOR`

Bodrum İlçe Milli Emlak Müdürlüğü`nden ayrılırken Kumbahçe Mahallesi Platformu adına konuyla ilgili bir açıklama yapan emekli arkeolog Ayşe Temiz, `Hakkın, hukukun ve aklın yolu bir. Devlet vatandaşın tepkisini, sesini dinledi. Sağduyulu davranılarak ihale iptal edildi. Kamunun yararına kullanılacak kıyı işgallerine devlet eliyle izin verilmesi zaten doğru değildi. Ancak yine de genel müdürlüğün ikinci bir emre kadar demesi bu işin yani ihale sürecinin tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Bu nedenle bizler konuyu yakından takip ederken konunun hukuki sürecini de hızlandıracağız. Çünkü Bodrum`un bağrına saplanan yüzlerce kazığın olduğu yerin, denizin ve kıyı kenar çizgisinin ihaleyle verilmesi ve oraya tesislerin yapılması, kişiye sağlanacak rantın dışında hiçbir kamu yararı taşımamaktadır` dedi.

DHA-Genel – Türkiye-Muğla Bodrum – Yaşar ANTER, Nilüfer DEMİR
2015-12-28 13:36:16

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more