Reklamsız Sözcü

Bölgeye askeri uçakla hekim!

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre ve Silopi’de, Sağlık Bakanlığı’ndan önemli bir hamle geldi.

android-time 12:21
Bölgeye askeri uçakla hekim!
Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre ve Silopi’de, Sağlık Bakanlığı’ndan önemli bir hamle geldi.

Kamil ELİBOL / ANKARA

Şırnak Valisi Ali İhsan Su'nun talebi üzerine Sağlık Bakanlığı, iki gün içerisinde çeşitli branşlarda 66 uzman hekimi askeri uçakla Şırnak'a gönderdi.

Foto: DHA -Şırnak’ta sokağa çıkma yasağından önce şehirde yaşayanların bir kısmı ilçeyi terk etti

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatı ile Şırnak’a doktor sevkiyatını Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptı. Görevlendirilen doktorlar arasında; genel cerrahi, beyin cerrahisi, kalp-damar cerrahisi, ortopedi, anestezi, kardiyoloji, göz, kulak burun boğaz ile acil müdahale uzmanlarının olduğu öğrenildi.

10 GÜN SÜRELİ

Ankara, İstanbul, İzmir, Afyon, Denizli, Bursa, Adana gibi illerdeki devlet hastanelerinde görev yapan 66 uzman hekim “acil” olarak bakanlığa çağrıldı. Pazartesi günü 32, dün ise 34 doktor Genelkurmay Başkanlığı'nın tahsis ettiği askeri uçak ile Şırnak'a sevk edildi. Etimesgut'taki Askeri Havaalanı'ndan bölgeye gönderilen doktorlara, “Şırnak ve ilçelerindeki geçici görev süreniz 10 gün olacak. Bu süre gelişmelere bağlı olarak uzayabilir” uyarısı yapıldı.

HASTANEDE YATACAKLAR

Doktor takviyesinin, asker ve polisin ortaklaşa olarak PKK terör örgütü ile gençlik yapılanması YDG-H unsurlarına karşı Cizre ve Silopi'de yürütülen harekat nedeniyle yapıldığı bildirildi. Doktorların güvenlik riski yüzünden diğer meslektaşları gibi hastanelerde kalacak.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde hastane personelinin nöbet değişiminde sıkıntı yaşanmaması için yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirterek ”24 saatte bir yapılan nöbet değişim sistemini güvenlik sebebiyle bir haftaya çıkardık. Personel hastanede yatıp kalkacak. Bir hafta boyunca nöbet sistemi aynen devam edecek. Vardiyalı çalışacaklar. Operasyonlar sırasında sağlık personelinin nöbet değişiminde sıkıntı yaşanıyor” demişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:1915.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more