Sözcü Plus Giriş

‘Bu sandığa verilmiş bir cezadır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da üçüncü durağı Sinan Erdem Spor Salonu oldu. Erdoğan, "Bu sandığa verilmiş bir idam cezasıdır" dedi.

Güncellenme: 18:12, 16/05/2015
‘Bu sandığa verilmiş bir cezadır’


Erdoğan İstanbul’da 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması Finali’ne katıldı. Törene Erdoğan’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Erdoğan, final töreninde yaptığı konuşmasında, “Suriye’de ki devlet terörüne dur denilmemesinin bedelini, sadece bu ülke ve komşuları değil binlerce vatandaşını DEAŞ terör örgütüne kaptıran dünyanın 80 ülkesi ödüyor. Irak’taki mezhepçi ve dışlayıcı geçmiş yönetimin yol açtığı gerilimi tüm bölge hissediyor. Mısır’da Tahrir Meydanı’nda siyasi iradelerinin peşine düşmüş binlerce insan sıkılan her kurşun aslında tüm dünyada ki meşru siyasete, demokrasiye, insan hak ve hürriyetlerine yönelmiştir” dedi.

“MURSİ’YE İDAM CEZASI VERİLİYORSA BU SANDIĞA VERİLMİŞ BİR İDAM CEZASIDIR”

“Eğer bugün Mursi’ye idam cezası veriliyorsa bu sandığa verilmiş bir idam cezasıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ben buradan Avrupa Birliği, dünya ülkeleri, onlara sesleniyorum; az önce Sultangazi’den seslendim, şimdi buradan da sesleniyorum. Avrupa Birliği, batı hani sizde idam yasaktı. Sizde idam yasak olduğuna göre, idamı uygulayanlara karşı bir yaptırımınız var? Niye duruyorsunuz, niye susuyorsunuz? Hadi uygulayın yaptırımlarınızı. İşinize geldiği başka yere uyguluyorsunuz, buraya niye uygulamıyorsunuz? Uygulayın. Ama silah pazarlığına gelince, ürettiğim silahı nereye pazarlayacağım diye, bunun pazarlığını yapıyorsunuz. Darbe ile yıkılan sadece Mısır demokrasisi değil, onunla birlikte umutlarını demokrasiye bağlayan tüm dünyadır. Gazze sahilinde oyun oynayan yavruların üzerlerine düşen her bomba sadece o çocukların minik bedenlerini değil buna göz yuman herkesin vidalarını da parçalamaktadır” ifadesini kullandı.

'Süreç donmuş durumda'

‘Süreç donmuş durumda’

“SORUNLARI EL BİRLİĞİ İLE ÇÖZMEK DURUMUNDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojinin, ulaşım araçlarının yaygınlaştığı bir dünyada, dertlerinde, sorunlarında küreselleştiğine işaret ederek, “Bunlara karşı ortak bir duruş sergilemek, sorunları el birliği ile çözmek durumundayız. Sorunlara karşı dayanışmamızı küreselleştirmezsek acı bir sonu hep birlikte paylaşırız. İşte Türkiye son 12 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Erdoğan, “Günü birlik çıkarlar için ilkelerimizden asla taviz vermedik. Çünkü biz sonunda hakkın tecelli edeceğine, duruşunu bozmayanın rüzgarın yönüne göre eğilip, bükülmeyenin kazanacağına  inanıyoruz. Gençler kendimiz için ne istiyorsak komşularımız Afrika, Türk dünyası, Balkanlar, Güney Asya ve kardeş coğrafyalar için de aynısını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan'a seslendi gözaltına alındı!

Erdoğan’a seslendi gözaltına alındı!

“İNSAN, İNSANIN KURDU DEĞİLDİR, TAM TERSİNE İNSAN, İNSANIN DOSTUDUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birilerini dediği gibi insan, insanın kurdu değildir, tam tersine insan, insanın dostudur, kardeşidir, yoldaşıdır. Birbirimize uzak kalarak bu, birbirimizi tanımayı, bir birimizi anlamayı, birbirimiz hissetmeyi ihmal ederek bu önyargıları sadece besleriz. Anadolu, bir medeniyetler beşiğidir. Bu toprakların tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Adeta bir açık hava müzesidir. Sizlerde   gittiğiniz yerlerde bu tarih, mirası görme, hissetme imkanı buluyorsunuz. Eğer gitmemişseniz gecikmeyin, ülkemizde kaldığınız süre içinde mutlaka diğer şehirlerimizi gezin, görün” diye konuştu.

“Bu ahlaksız düzeni yerle bir edeceğim”

“CUMHURBAŞKANI OLARAK ÖLÜM BENİM İÇİN HAKTIR”

“Yıllarca bu ülkede gençleri aldattılar ve gençliğimizin insanımızın ubudiyet anlayışını, uluhiyet anlayışını değiştirdiler” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Milleti parçaladılar, ümmeti parçaladılar. Pensilvanya’dan gelen ses dediler. Ben görüyorum ki karşımdaki gençlik bir şeye değer veriyor, biz Allah’tan başka hiçbir güce kul olmadık. Tayyip Erdoğan bir cumhurbaşkanı. Ama cumhurbaşkanı olarak ölüm benim için haktır. Sonunda gideceğimiz yer 2-2.5 metreküplük bir mezar değil mi. Hoca efendi musalla taşında benim için ‘cumhurbaşkanı niyetine’ mi diyecek veya ‘başbakan niyetine mi’ diyecek veya trilyarder niyetine’ mi diyecek. ‘Er kişi niyetine’ diyecek. Öncelikle bunun idraki içerisinde olmamız lazım. Bu anlayışta olmamız lazım. Ve biz ubudiyet anlayışını, uluhiyet anlayışını anlatmalıyız herkese. Kim olursa olsun, hangi makam mevki sahibi olursa olsun kimseden kulluk beklemesin. Biz halkımıza sadece hizmetkarız, yapmamız gereken budur. Unutmayalım insanlar en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır.”

Sırrı Süreyya Önder'den Akif Beki'ye: Dövecek misin

Sırrı Süreyya Önder’den Akif Beki’ye: Dövecek misin

“CÜBBELİ ÇETELER NASIL MEYDAN ÇIKIYOR GÖRÜYORSUNUZ”

Erdoğan konuşmasının sonunda, “Neymiş, devlet içinde devlet, paralel devlet. Artık milli siyaset belgesinin içine girdiler ve oyunlar nasıl bozuluyor görüyorsunuz. Yargıyı işgal edenler, cübbeli çeteler nasıl meydan çıkıyor görüyorsunuz. Dürüst olan, samimi olanları tenzih ederim. Ama diğerleri ortaya çıktı, çıkıyor. Demiştim ya inlerine gireceğiz demiştim. Hatırlayın. Girdik mi? Girdik. Devam ediyor. edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan HDP'lileri 'iblislikle' suçladı

Erdoğan HDP’lileri ‘iblislikle’ suçladı

ERDOĞAN’I ALNINDAN ÖPTÜ

Tören Erdoğan’ın konuşmasından önce Kazakistan ve Moğolistanlı 3 gençte oluşan bir ekip Dobra şarkısının orjinalini çaldı. R&B şarkıcısı Maher Zain de sahne alarak şarkı söyledi. Zain daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına giderek, Erdoğan’a sarıldı ve tokalaştı.  Erdoğan’ın konuşmasının ardından Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonları Başkanı Mehmet Ali Bolat, Erdoğan’a hediye verdi. Bu sırada sahneye gelen Maher Zain ile Erdoğan bir süre sohbet etti. Sohbetin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zain öptü, Zain ise Erdoğan’ı alnında öptü.

Yayınlanma Tarihi:17:56,