Bu ilde hiç kimse yatağa aç girmez

Aydın Belediye Başkanı CHP’li Çerçioğlu, SÖZCÜ’ye konuştu:

Bu ilde hiç kimse yatağa aç girmez

Gökmen ULU- Özlem Çerçioğlu, nam-ı diğer ‘Topuklu Efe' vekillik koltuğunu bırakıp memleketi Aydın'a belediye başkanı oldu. İki dönemdir de görevde… Sosyal belediyeciliği öne çıkaran Çerçioğlu iddialı: Biz yoksulun yanındayız. Bu ilde hiç kimse yatağa aç girmez, soğukta üşümez…

Aydın'da ‘topuklu efe' olarak anılan CHP'li Özlem Çerçioğlu, Türkiye'nin başarılı belediye başkanları arasında gösteriliyor. İki dönem CHP Aydın Milletvekilliği yaptıktan sonra, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı da ikinci kez kazandı. “Sağın kalesi” diye bilinen Aydın'da ezber bozan Çerçioğlu, halkından büyük destek ve ilgi görüyor. Çerçioğlu, karşısındaki en büyük engelin ise iktidar olduğunu söylüyor. “Ne yaparlarsa yapsınlar, yıldıramazlar, hızımı kesemezler” diyor. En büyük mücadelesi ise İl Özel İdare'ye ait malların Aydın'da kalması için… İşte Çerçioğlu'nun açıklamaları:

DAYANIŞMANIN ÜST DÜZEY ÖRNEKLERİ...

Bize önce belediyenizin öne çıkan icraatlarını ve yönetim anlayışınızı anlatır mısınız?
Belediyeler yol, alt yapı, park ve binalar yapar, biz de yapıyoruz bunları, hem de en iyi şekilde. Ama önemli olan sosyal belediyecilik. Aydın'da hiç kimse karnı aç yatağa girmez, soğukta üşümez. Aydın'da yoksul aileler çocuklarının ihtiyaçlarını karşılarken sıkıntı yaşanmaz. Aydın'da dilenci göremezsiniz. Mendil satan çocuk yoktur. Yoksulsanız Aydın Belediyesi yanınızdadır. Halk Ekmek Fabrikalarımız 50 kuruşa ekmek üretiyor. Şimdi de halkımızın temel gıda maddelerini en ekonomik şekilde alabileceği marketler açıyoruz. Dayanışma ve yardımlaşmanın, sosyal belediyeciliğin örneklerini en üst düzeyde uygulamaktayız.

İl Özel İdare mallarının devri konusunda Aydın'da neler yaşandı?
6360 sayılı kanun gereği, lağvedilen İl Özel İdaresi'nin görevleri ve malları dağıtıldı. Valinin başkanlığında bir komisyon kuruldu. Yasada malların ilgili kurumlara devredilmesi belirtilir. Ne hikmetse Aydın'da belediye bir türlü ilgili kurum olamadı. Personelin yüzde 99'u belediyeye verilirken, 968 taşınmazın sadece 23'ü bize verildi. Verilenler de işe yaramayan, ömrünü doldurmuş kamyon ve benzeri araçlar. Diğerleri Hazine'ye veya çeşitli bakanlıkların il müdürlüklerine aktarıldı. Oysa AKP'li olan Denizli Büyükşehir Belediyesi'ne İl Özel İdare mallarının yaklaşık yüzde 95'i verildi.

AYDIN HALKININ MALINI KAÇIRDILAR

Örnek vermeniz mümkün mü?
Didim'deki ünlü Altınkum Plajı İçişleri Bakanlığı'na verildi. Bu plaj ne olacak? Şezlong mafyasına mı verilecek? Sadece orası değil, rayiç bedeli 550 milyon lira olan jeotermal tesis elimizden alındı. Üç yıl önce Aydın halkının parası ile alınmış olan jeotermal alan da şu anda atıl durumda. Halbuki biz buradaki jeotermali konutların ısınmasında, sera tarımında ve termal turizmde kullanmak istiyoruz. Tüm bunların sahibi Aydınlılar'dır. Bizim malımızı, mülkümüzü bize vermediler. Bunların bir bölümü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda, bir bölümü de çürümeye terk edilmiş durumda. Aydın halkının malı kaçırılmıştır.

Aydın'ın AKP'li milletvekillerine seslendim ‘tık' yok

CHP'li Özlem Çerçioğlu, Aydın'ın mallarını geri almak için verdiği mücadeleyi ve karşılaştığı zorlukları anlattı. Aydın'ın AKP'li milletvekilleri Mehmet Erdem, Ali Gültekin Kılınç ve Semiha Öyüş'ü eleştirdi.

 

Belediye Başkanı Çerçioğlu şöyle dedi:
“Aydınlının her bir malı için tek tek 557 dava açtık. Mesela bir aracın şoförü belediye kadrosuna verilirken, söz konusu pikap Germencik Kaymakamlığı'na devredildi. Ne ilgisi var? 2. İdare Mahkemesi bizi haklı buldu. Ama Valilik hukuk tanımadı, yargı kararına uymadı. Zaten taş üstüne taş koydukları yok. Destek de beklemiyoruz, bari köstek olmayın. AKP'nin Aydın milletvekillerine defalarca seslendim: Siz nerenin vekilisiniz? Niçin halkın hakkını savunmuyorsunuz? Tık yok.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...