Sözcü Plus Giriş

“Bu müsteşarla seçimler şaibeli olur”

AKP’den milletvekili aday adaylığını çektikten sonra MİT’e geri dönen Hakan Fidan’la ilgili muhalefetin tepkisi sürüyor.

Güncellenme: 22:38, 11/03/2015
“Bu müsteşarla seçimler şaibeli olur”

Veli TOPRAK/ ANKARA
MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, MİT Kanunu'na göre 5 yıl şartı dolmadan yapılan atamanın usulsüz olduğunu belirterek, “Böyle bir MİT Müsteşarının olduğu yerde 7 Haziran seçimleri güven altında yapılmaz, 7 Haziran seçimlerine şaibe karışır” dedi.  Yılmaz, iç güvenlik paketi görüşmelerinde söz alarak Fidan tartışmasına değindi

 

KURUMLARI YOK EDEN İKTİDAR
“Devletin bütün kurumlarını yok eden bir iktidar anlayışı var, on üç yıl içerisinde, çok açık ve net söylüyorum. On üç yılın sonunda, on üç yıldır bir mağduriyet edebiyatıyla seçime her girdiğinizde karşınıza bir kurumu alarak ve o kurumları yok ede ede on üç yıldır bu noktaya geldiniz. Şimdi de iç güvenlik paketi diye bir paket getirdiniz. Sanki on üç yıldır Türkiye'nin iç güvenliğini çok iyi sağladınız, eksiklikleri yeni gördünüz on üç yıl sonra, şimdi, canhıraş, bu kanun çıkmazsa Türkiye'nin iç güvenliği tehlikeye girecekmiş gibi kamuoyunda bir algı oluşturuyorsunuz.

 

5 YIL ŞARTI DOLMADI
MİT Müsteşarı bu kanunlar varken, bu yasalar varken yeniden nasıl atandı, bir kişi çıksın, bunu izah etsin. MİT Kanunu'nun 14. maddesini incelediğinizde beş yıl şartı aranıyor. İşin enteresan tarafı, 2010 yılının Nisan ayında MİT Müsteşarlığı görevine atanan Hakan Fidan'ın sizin çok güvendiğiniz bir havuz medyası da dahil olmak üzere, atanma tarihi olarak neyi gösteriyor? 17/4/2010 tarihini gösteriyor. İnternette arkadaşlarımız tespit etti, 2010 olan tarih 2009'a çevriliyor.

 

BU MİT'LE SEÇİMLER ŞAİBELİ: BU MİT'LE SEÇİMLER ŞAİBELİ
Bu, evrakta sahtekarlığa girer , (bu doğruysa) dolandırıcılığa girer. Bir MİT Müsteşarı bunu yapıyorsa bunun MİT Müsteşarlığı sorgulanır. Bunu bu Meclisin açığa çıkarması lazım. İktidar partisinin grubuna sesleniyorum: Bu eğer bu anlatılanlar gibiyse, bu belgeler gibiyse bu evrakta sahtekarlıktır. Böyle bir MİT Müsteşarının olduğu yerde 7 Haziran seçimleri güven altında yapılmaz, 7 Haziran seçimlerine şaibe karışır. Bu MİT Müsteşarı görevde olduğu müddetçe yüce Meclisten ilan ediyorum: 7 Haziran seçimlerinde şaibe olacaktır.”

 

Yayınlanma Tarihi:22:36,