Sözcü Plus Giriş

CNN Türk’te Hakan Çelik’in konuğu olan Bülent Arınç, Ankara kulislerini hareketlendiren 5. Parti ve Meral Akşener ile ilgili iddiaları yanıtladı. Bülent Arınç, Meral Akşener’in AKP’nin kurucusu olacağını ama Afyon’daki toplantıya katılamadığını açıkladı.

İşte Bülent Arınç’ın 5. parti ile ilgili iddialara yanıtı:

Ben bu tür şeylere zarf atma diye tabir ederim. Aslı astarı olmayan şeyler üzerinde bir spekülasyon başlar. Önemli buldum. Dedim ki ben böyle bir toplantıya katılmadım. Bunu da yazabilirsiniz.

Beni tanıyanlar bilirler, darbe oldu parti kapandı. Özal partisini kurdu. Kurmadan önce de Korkut Özal, yine İsmail Özdağlar bana haber gönderdi. Dedi ki milli selamet dönemi bitti. Seni de seviyoruz, gel bu partiye katıl, il başkanı ol arkadan da milletvekili olursun.

Ben onlara dedim ki, hayır, Erbakan Hoca ANAP’a gitse ben gitmem. Ben partimde kalırım. Hayatımda kırık bir çizgi yoktur. Aralara sapmadım, düşe kalka ama dosdoğru gittim. Ama ben siyasette ilkeli olmayı dürüst olmayı her zaman kendime prensip edildim.

Şimdi de AK Parti sonrası ve AK Parti içerisinden yeni parti çıkarmak isteyenlere her zaman karşı duran biriyim. Erkan Mumcu partiden ayrıldı, hem partimizden hem CHP’den bazı vekilleri aldı grup kurdu. Erkan Mumcu’yu partiye getiren ben değilim. Ona rağmen partimiz dimdik kaldı.

Başka partiden ayrılıklar olmuştu. Şunu söylemek istiyorum. Ben Meral Akşener’i çok severim. AKP’nin kurucusu olacaktı, Afyon’daki toplantıya gelecekti gelemedi. Saygı duyduk. Lojmanlardan da komşumuzdur. Aile hayatı da çok düzgündür. Son zamanlarda edepsizin birisi kötü bir şey deyince ona sahip çıkan da birisiyim. Bir yerde oturmuş ve sohbet etmiş değiliz. Bugün itibariyle telefon konuşmalarımız çok oldu.

Abdüllatif Şener 40 senelik dostumuzdur. Sonra siyasette buluştuk. O 1991’de beş 1995’te vekil oldum. AKP’den ayrıldığından bu yana bir araya gelmiş değiliz. Aramızdaki ayrılık bu kadar derinleşti. Gelirken çok iyi giderken çok kötü diyenlerden değilim ben.

Beşinci parti olabilir mi? Siyasette her şey olur. Ben bunu başka partilerden beklerim. MHP 15 ve 15’in altına düşerse, bu partiye yazık olur diyecek gerçek milliyetçilerin başka bir parti kurması ihtimal…