Sözcü Plus Giriş

“Buna inanmak istiyorum”

Bugün TV'de Nazlı Ilıcak ve Hayko Bağdat'ın sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş, IŞİD'in Kobani saldırısı ve HDP'nin seçim performansını değerlendirdi

01:20 -
“Buna inanmak istiyorum”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD tarafından bugün Kobani’de düzenlenen saldırılar için, “IŞİD’in nereden sızdığı halen araştırılıyor. Bu konu hakkında birçok iddia var. Bazı iddialarda somut deliller de var. Çözüm arayışları sırasında bu saldırı dikkat çekici. Rojava ve Ankara arasında gerilimi arttırmak isteyenler var. IŞİD’in Türkiye topraklarından sızmadığına gönülden inanmak istiyorum” dedi.

Demirtaş, Bugün TV’de Nazlı Ilıcak ve Hayko Bağdat’ın modere ettiği canlı yayında soruları yanıtladı. Kobani’de IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bombalı eylemleri değerlendiren Demirtaş, “Türkiye IŞİD’e karşı mücadeleci bir görüntü vermedi. IŞİD’in nereden sızdığı halen araştırılıyor. Bu konu hakkında birçok iddia var. Bazı iddialarda somut deliller de var. Çözüm arayışları sırasında bu saldırı dikkat çekici. Rojava ve Ankara arasında gerilimi arttırmak isteyenler var” dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’nin tehdit ve zor ile oy aldığı iddiasına verdiği yanıtta ise “İstanbul’da 3. parti olduk. Biz bunları zorla mı aldık ? Cumhurbaşkanı hangi köylerden bahsediyor bilmiyorum ama Kadıköy, Bakırköy’de insanlar bize zorla mı oy verdi? ” dedi.

“TÜRKİYE’DEN SIZMADIKLARINA İNANMAK İSTİYORUZ”

Demirtaş, “IŞİD’in Türkiye topraklarından sızmadığına gönülden inanmak istiyorum. Umarız Türkiye IŞİD’e desteğini kesmiştir. Biz buna inanmak istiyoruz” diyen Demirtaş, “IŞİD militanları Türkiye’den rahatlıkla geçiyor. Ak Parti hükümeti IŞİD yanlısı görüntüden vazgeçmeli” şeklinde konuştu.

“SİLAHLAR GÜNDEMDEN ÇIKMALI”

Koalisyona partinin yetkili organları karar verir. Silahlar gündemden çıkmalıdır. KCK yönetimi de buna destek olmalıdır. Silahlar siyasetten çıkarılmalıdır. HDP büyürse şiddet uzaklaşır. HDP büyürse her türlü şiddet azalır.

“YÜZDE 13 OY UZAYDAN GELMEDİ”

Yüzde 13 oy Türkiye’den geldi uzaydan gelmedi. ‘Şu kadar oyu, şu partilerden aldık’ diyemeyiz. Doğu’da ve Güney Doğu’da AK Parti’den fazla oy aldık. Van’da 7 milletvekilimiz var onların 1 tane var. Ardahan’ın tümünü kazandık onların hiç milletvekili yok. Türkiye’nin 14 ilinde birinci partiyiz. Asla emanet oyları inkar etmedik. Geçici olarak partilere oy verilir ve o parti izlenir, takip edilir. Bize oy veren herkese teşekkür ediyoruz. Bu oylar tapulu malımız değil, emanettir. Bize oy verenlerin tamamına teşekkür ettik. Bunların içerisinde bize emanet oy veren kişiler de vardı. Biz onları ayıramayız.

“İSTANBUL’DA 3. PARTİ OLDUK! BUNLARI ZORLA MI ALDIK?”

İstanbul’da 3. parti olduk. Biz bunları zorla mı aldık ? Cumhurbaşkanı hangi köylerden bahsediyor bilmiyorum ama Kadıköy, Bakırköy’de insanlar bize zorla mı oy verdi? Cumhurbaşkanı’nın görevi elinde varsa zorla oy verenlerin iddiası savcılığa çağırıp ifadesini aldırmak. Cumhurbaşkanının çıkıp zorla oy aldılar demesi hiç hoş değil. Bunlar ayıptır. Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmaz. Tarafsızım diyor ama AK Parti’nin tarafında olduğunu biliyoruz. Makamında otursun, ‘bir şeye karışmamalı’ demiyoruz ama muhalefet partilerine çatacağına gidip işçilerin grevini ziyaret etsin. Soma davasında gidip ailelerin yanında olsun, sizinleyim desin. Gerilimi azaltacak bir politika yürütsün.

”YAPILACAK İŞLER VAR”

Seçenekleri zorlamadan seçime gitmek halka haksızlıktır. Hükümet kurmadan parlamentoda yapılacak işler var.

45 gün sonra hükümet kurulamazsa erken seçime gidilebilir. Yeni yolsuzluk araştırma komisyonu kuralım sonra gereği neyse onu yapalım.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more