Sözcü Plus Giriş

SİVAS’ta Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri ile Sivas olayları sanıklarının yakınları, olaylarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına İçişleri Bakanlığı’nca ödenen tazminatların sanıklardan tahsil edilmesi talebine tepki gösterdi.

Özgür-Der üyeleri ile Sivas Olayları’nın sanıklarını yakınladı dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Sivas olayları sanıklarından Cafer Tayyar Soykök’ün oğlu Mehmet ile torunu Kerem Soykök katıldı. Aileler adına açıklama yapan Özgür-Der Sivas İl Temsilcisi Burhan Gökçe, şöyle dedi:

“Biz 2 Temmuz sürecinin aydınlatılmasını, mağdurların serbest bırakılmasını hatta yok yere yıllarca hapis yatan kardeşlerimize tazminat ödenmesini beklerken, mağdur ailelerine dönük ortaya çıkan yüz binlerce liralık tazminat kararını oldukça manidar buluyoruz. İçişleri Bakanlığı, Sivas İdari Mahkemesi’nde açılan tazminat davasında; Sivas olaylarındaki zararın 2 Temmuz 1993 tarihi itibarıyla 54 bin 207 Türk Lirası olduğunu, ödeme tarihinden itibaren işleyecek olan yasal faiziyle birlikte sanık ve ailelerinden tahsil edilmesini talep etti. 2 Temmuz 1993 tarihinde 54 bin 207 lira olan zarar faiziyle birlikte 320 bin lira yapıyor. 20 yıldan fazla bir süredir yalnızca eylemlerde slogana attıkları gerekçesiyle haksız bir şekilde hapiste yatan mahkumların ekonomik bir geliri olmadığına göre yüz binlarce liralık tahsilatın yıllardan beri ekonomik ve psikolojik mağdur olmuş olan ailelerinden alınacağı açıktır. Bu durumun da en basit ifadeyle insafsızlık ve vicdansızlık olduğu ortadadır.”

Gezi sürecinde ve Kobani olaylarında birçok bina, işyeri ve araca zarar verildiğini belirten Gökçe, devletin bu konularda hiç bir işlem yapmadığı ifade ederek kendilerinden tazminat talep edilmesine tepki gösterdi.