‘Çam dibine’nin danışmanı TBMM yolunda

"Erzurum'dan İstanbul'a kaçan kızlar, çam dibine yatarlar" diyerek kıyamet koparan Basın Danışmanı Aycı AKP'den adaylık için istifa etti...

‘Çam dibine’nin danışmanı TBMM yolunda

Ali Ekber ERTÜRK/ ANKARA

AKP’den aday olmak için istifa eden kamu görevlileri arasında ilginç bir isim dikkat çekti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın danışmanı Mehmet Aycı da AKP’den aday olmak için istifa etti. Aycı, TCCD’nin dergisine yazdığı bir makalede “Erzurumlu kızları çam dibine yatırırlar” ifadesiyle gündeme gelmişti. Bu sözleri kamuoyunda geniş yankı yaratmış ve kadın örgütleri hem Aycı’yı hem de bakanlığı topa tutmuştu.

İşte O Makale
Mehmet Aycı, TCDD'nin aylık yayınlanan “Raillife”ın bir sayısında “Trenden Kaçan Oğlan” başlıklı bir makale yayınlandmıştı. Aycı’nın, kıyamet koparan yazısının bir bölümü şöyleydi:
“Mustafa Çetin Baydar anlatmıştı. Tren Erzurum'a geldikten sonra Yeşilçam'da artist olma heveslisi Erzurum kızları, trenle İstanbul'a kaçarlar, türlü maceralar yaşadıktan hatta çam dibine yatırıldıktan sonra, tabii artist olamadan ancak 'kız gittim, kadın geldim' havasında tekrar memleketlerine dönerler. Yeşilçam'a varmadan yolda belde İstanbul'da ikna edilenler ayrı, pişman olanlar da ayrı, film çevirmeye başlayanlar yandı gülüm keten helva hikayesidir. Ve bu hikayenin kaçıs kısmı trenlidir. Gözünü sevdiğim memleketimde kaç kız bavulunu günler önceden hazırlayıp dağlar yakışıklısına kaçar gibi trenle artist olmak için kaçmıştır, bunun istatistiği yoktur, Allah bilir. Kaçanlardan artist olan var mıdır, bunu da Yeşilçam'ın insan hatiratısını çıkarmakla mesul sinema tarihçilerimize, ne sinema tarihçisi, özenti tarihçilerimize sorulmalıdır. Tren sadece kaçışa tanık olmuştur, vallahi de billahi de bu işte vebali yoktur.”

Suriye’den kaçırılan gazetecinin kardeşi
Aycı’nın yanısıra birçok basın danışmanı da AKP’den adaylık için istifa etti. Bunlar arasında dikkat çekenler Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin, Hak-İş’ten Başbakanlık’a tranfer olan Aydın Ünal ile Suriye’de kaçırılan gazeteci Hamit Coşkun’un ağabeyi oaln TÜBİTAK Basın Danışmanı Yahya Coşkun da bulunuyor.

Ağlayan Müsteşar da aday
Yine, 12 Haziran 2011 Seçimleri’nde Binali Yıldırım’ın Bakanlık’tan ayrılması nedeniyle “Tarafsız Bakan” olarak Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturan ve o zamanki duygularını “ağlayarak” anlatan eski Ulaştırma Müsteşarı Habip Soluk da adaylık için başvurdu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...